Jak przygotować ofertę na fotowoltaikę dla klienta: wzór i lista elementów 2026
Wzór oferty PV dla instalatora: 10 sekcji, VAT 8% lub 23%, OSD, PSP, PME2 i opłacalność z jawnymi założeniami. Plus błędy z 67 prawdziwych ofert.
Aktualizacja: 2026-10-14. Opracowanie: VoltValue.
Dobra oferta na fotowoltaikę ma 10 sekcji: dane stron i ważność, dane wejściowe od klienta, dobór z uzasadnieniem, sprzęt z dokładnymi modelami, cenę netto i brutto ze stawką VAT, zakres prac, gwarancje, formalności, harmonogram z płatnościami oraz opłacalność z jawnymi założeniami. Większość ofert na rynku tego nie spełnia. W 67 ofertach i ogłoszeniach, które przejrzeliśmy w październiku 2026 r., 38 (57%) nie mówiło, czy cena jest brutto, czy netto, a 20 z 45 ogłoszeń firm na OLX nie podawało konkretnego zestawu sprzętu.
Ten tekst jest dla instalatora i handlowca. Klient czyta ofertę według artykułów Jak porównać oferty na instalację PV? i Oferta na fotowoltaikę z magazynem: 7 rzeczy do sprawdzenia. Poniżej: jak zbudować ofertę, która tę kontrolę przejdzie.
Jak zbudować ofertę na fotowoltaikę sekcja po sekcji?
| Nr | Sekcja | Co wpisać | Po co klientowi |
|---|---|---|---|
| 1 | Dane stron i oferty | firma, NIP, osoba kontaktowa; numer oferty, data, termin ważności | wie, z kim podpisuje i do kiedy cena obowiązuje |
| 2 | Dane wejściowe | adres instalacji, zużycie roczne z 12 rachunków, moc przyłączeniowa, liczba faz, rodzaj dachu, kierunek i nachylenie połaci, zacienienie | widzi, że oferta jest liczona dla jego domu |
| 3 | Dobór z uzasadnieniem | moc w kWp i skąd się wzięła, prognoza uzysku z narzędzia (np. PVGIS), schemat łańcuchów, pojemność magazynu i powód | może sprawdzić liczby, a nie wierzyć na słowo |
| 4 | Sprzęt | producent i model modułów, falownika, magazynu (pojemność nominalna i użytkowa, nisko- czy wysokonapięciowy), konstrukcja, zabezpieczenia AC i DC; karty katalogowe w załączniku | porówna sprzęt z inną ofertą i sprawdzi cenę |
| 5 | Cena | netto, stawka VAT z podstawą, brutto; osobno magazyn z montażem; usługi dodatkowe | porówna oferty i zobaczy kwotę do PME2 |
| 6 | Zakres prac | montaż, okablowanie, uruchomienie, konfiguracja, monitoring, zasilanie awaryjne z listą obwodów, dokumentacja powykonawcza | wie, co jest w cenie, a co nie |
| 7 | Gwarancje | montaż z czasem reakcji serwisu, magazyn w latach i cyklach, falownik, moduły: produktowa i wydajnościowa osobno | widzi, kto odpowiada za usterkę |
| 8 | Formalności | zgłoszenie do OSD (instalacja i magazyn), przy ponad 6,5 kW uzgodnienie z rzeczoznawcą ppoż. i zawiadomienie PSP, dokumenty do PME2 | wie, co załatwia firma |
| 9 | Harmonogram i płatności | terminy etapów, transze płatności powiązane z etapami | wie, kiedy płaci i za co |
| 10 | Opłacalność | produkcja, autokonsumpcja, ceny energii, sposób rozliczenia nadwyżek, wynik w zł rocznie | może powtórzyć rachunek i mu ufa |
Ważność oferty to zwykle 14 do 30 dni (zakres z przeglądu AI w Google). Krótki termin ma sens: między 30.09 a 13.10.2026 w sklepach potaniało 59 modeli magazynów, a podrożało 70 (indeks cen VoltValue).
Gwarancje wpisuj w kolejności, w jakiej realnie się przydają: montaż z czasem reakcji serwisu, magazyn, falownik, moduły. Tak czyta je klient, któremu tę hierarchię gwarancji opisujemy.
Jak uzasadnić dobór mocy, falownika i magazynu?
Każda liczba w doborze powinna mieć źródło, które klient może sprawdzić:
- Moc instalacji z zużycia. W net-billingu nadwyżki są warte mniej niż energia kupowana, więc moc dobiera się do zużycia z 12 miesięcy. Prognozę uzysku podaj z narzędziem i parametrami dachu. Realny uzysk w Polsce to 900 do 1150 kWh z 1 kWp rocznie; w naszym przykładzie dalej PVGIS daje 1 044 kWh/kWp dla dachu południowego 35° w Krakowie.
- Moc przyłączeniowa. Zapisz ją z umowy lub warunków przyłączenia. Gdy moc instalacji jej nie przekracza, wystarcza zgłoszenie do OSD; gdy przekracza, potrzebny jest wniosek o warunki przyłączenia (art. 7 ust. 8d4 Prawa energetycznego). Szczegóły w artykule Zgłoszenie mikroinstalacji do operatora sieci.
- Łańcuchy. Podaj, ile modułów idzie na każde wejście MPPT i że napięcie w mrozie mieści się w granicy falownika. Jak to policzyć: Ile paneli w stringu.
- Falownik i magazyn. Napisz, że para jest na liście zgodności producenta, i podaj napięcie baterii. Część marek działa tylko z własnymi bateriami: Jaki magazyn energii do falownika. Dodaj certyfikat NC RfG falownika, którego wymaga operator: Certyfikat NC RfG.
- Pojemność magazynu. Uzasadnij zużyciem wieczornym i nocnym, a przy PME2 pokaż zasadę 2:1 (kWh co najmniej dwa razy więcej niż kWp) i minimum 10 kWh.
Jak podać cenę: netto, brutto i który VAT?
Podawaj netto, stawkę VAT z podstawą i brutto. Klient porównuje oferty na netto, bo kwoty brutto przy różnych stawkach nie są porównywalne.
- VAT 8% obowiązuje, gdy mikroinstalacja jest funkcjonalnie związana z budynkiem mieszkalnym: domem do 300 m² powierzchni użytkowej albo lokalem do 150 m² (art. 41 ust. 12 do 12b ustawy o VAT). W ofercie wpisz powierzchnię domu, na której opierasz stawkę.
- Dom większy niż 300 m²: 8% tylko dla części ceny w proporcji do 300 m², reszta 23% (art. 41 ust. 12c).
- VAT 23%: budynek niemieszkalny, firma, instalacja niezwiązana z domem.
Magazyn z montażem pokaż w osobnej pozycji: PME2 liczy limit 3 000 zł za kWh od jego ceny brutto z faktury, bez falownika i EMS.
Cenę warto sprawdzić z rynkiem, zanim zobaczy ją klient. Według indeksu cen VoltValue (ceny sprzętu w sklepach z 13.10.2026) instalacja 10 kWp z magazynem 10 kWh kosztuje typowo 36 500 do 45 600 zł brutto z VAT 8%. W rozbiciu netto: falownik 3 980 do 5 410 zł, magazyn 6 070 do 10 550 zł, moduły 5 740 do 6 370 zł, konstrukcja 1 690 do 2 280 zł, montaż z kablami 8 080 do 10 930 zł, koszty firmy (razem z obsługą klienta i sprzedaży) 4 300 do 10 590 zł. Inne moce: Cena fotowoltaiki za kWp. Dachówka, grunt, zasilanie awaryjne czy magazyn premium uczciwie podnoszą cenę, ale oferta powinna je nazwać.
Jakie formalności, harmonogram i płatności wpisać do oferty?
Każda formalność ma swoje miejsce w harmonogramie:
| Formalność | Kiedy | Co wpisać w ofercie |
|---|---|---|
| Uzgodnienie projektu z rzeczoznawcą ppoż. (instalacja ponad 6,5 kW) | przed montażem | czy jest w cenie, kto je zleca |
| Zgłoszenie mikroinstalacji i magazynu do OSD | po montażu, co najmniej 30 dni przed planowanym przyłączeniem | czy firma składa zgłoszenie; operator ma 30 dni na przyłączenie i wymianę licznika |
| Zawiadomienie PSP z planem dla ekip ratowniczych (ponad 6,5 kW) | po montażu, przed włączeniem | czy firma przygotowuje plan i pismo |
| Dokumenty do PME2 | po przyłączeniu i pełnej płatności | protokół odbioru na wzorze programu, zdjęcia tabliczek, karty produktów |
Podstawy: Fotowoltaika powyżej 6,5 kW i straż pożarna, Zgłoszenie magazynu energii do OSD, Dotacja na magazyn energii PME2.
Płatności. Rozłóż je na transze powiązane z etapami, np. zaliczka na sprzęt, reszta po montażu i odbiorze. Żądanie 100% z góry to dla klienta czerwona flaga. Wniosek PME2 wymaga potwierdzenia pełnej płatności (przelew albo KP), a nabór trwa od 20 października 2026 r. do 1 października 2027 r. albo do wyczerpania budżetu. Dotacja to zwrot po zakupie, więc podawaj cenę przed dotacją, a dotację osobno, jako szacunek.
Jak pokazać opłacalność, żeby klient mógł ją sprawdzić?
Opłacalność bez założeń to obietnica. Wpisz do oferty dane wejściowe: zużycie i produkcję, autokonsumpcję, cenę zakupu energii z dystrybucją, sposób wyceny nadwyżek i cenę, od której liczysz zwrot (przed dotacją czy po niej).
RCE czy RCEm? Przegląd AI w Google każe liczyć zwrot z RCEm, ale dla nowej instalacji to błąd. Prosument, który pierwszy raz oddał energię do sieci od 1 lipca 2024 r., jest rozliczany według godzinowej ceny RCE (art. 4b ust. 2 ustawy o OZE); miesięczna RCEm dotyczy tych, którzy zaczęli wcześniej. Wartość oddanej energii trafia do depozytu powiększona o współczynnik 1,23 i można ją wykorzystać przez 12 miesięcy. Przy RCE godzinowej niewykorzystaną nadwyżkę zwraca się do 30% wartości energii oddanej w danym miesiącu, przy RCEm do 20% (art. 4 ust. 11a).
Przykład z jawnymi założeniami, ten sam dom co w artykule Taryfa dynamiczna: czy się opłaca?:
| Założenie lub wynik | Wartość |
|---|---|
| Zużycie domu | 4 000 kWh rocznie |
| Instalacja | 5 kWp, Kraków, południe, 35° |
| Produkcja (PVGIS) | 5 222 kWh rocznie |
| Zużyte od razu | 1 683 kWh (32% produkcji) |
| Oddane do sieci | 3 539 kWh, depozyt ok. 1 200 zł (ok. 0,34 zł za kWh) |
| Taryfa | G11, TAURON, ceny na 2026 r., z dystrybucją |
| Ceny RCE | rzeczywiste, X 2025 do IX 2026 |
| Rachunek bez PV | ok. 4 480 zł rocznie |
| Rachunek z PV | ok. 1 540 zł rocznie |
| Oszczędność | ok. 2 940 zł rocznie |
| Cena instalacji 5 kWp (13.10.2026, VAT 8%) | typowo 14 900 do 19 100 zł |
| Prosty zwrot | ok. 5,1 do 6,5 roku, bez dotacji, zmian cen i wymiany falownika |
Klient może zmienić jedną liczbę i zobaczyć skutek. Pełny rachunek: Czy fotowoltaika się opłaca.
Czego klient szuka w ofercie i jak mu to pokazać?
| Klient sprawdza | Jak to pokazać w ofercie |
|---|---|
| Czy cena pasuje do sprzętu | dokładne modele i cena netto; klient wpisze je do raportu Sprawdź ofertę |
| Czy falownik współpracuje z magazynem | para z listy zgodności producenta, napięcie baterii, pisemne potwierdzenie |
| Czy moduły pasują do falownika | schemat łańcuchów: liczba modułów na każde MPPT |
| Magazyn | pojemność nominalna i użytkowa; gwarancja w latach i cyklach |
| Zasilanie awaryjne | lista obwodów albo cały dom, skrzynka w cenie lub nie |
| PME2 | osobna cena magazynu z montażem, potwierdzenie wymagań EMS, spełniona zasada 2:1 |
| Serwis | kto zgłasza reklamację do producenta, kto płaci za demontaż i dojazd |
| Formalności | OSD, PSP i PME2 w cenie lub poza nią |
| Wiarygodność firmy | KRS lub CEIDG, OC, uprawnienia SEP, certyfikat UDT przy dotacji |
Jakie błędy najczęściej psują oferty?
Przejrzeliśmy 45 ogłoszeń firm z OLX i 22 oferty z dwóch grup na Facebooku (7.10.2026), a 60 z nich przeliczyliśmy raportem Sprawdź ofertę:
- Brak stawki VAT. 38 z 67 cen (57%) nie mówiło, czy to brutto, czy netto. Stawkę 8% podało wprost tylko 10.
- Brak modeli. 20 z 45 ogłoszeń OLX miało „marki do wyboru”, zestaw przykładowy albo brak sprzętu. W 12 z 60 przeliczonych ofert falownika nie było wcale.
- Magazyn bez marki i modelu. Tak było w 14 z 45 ofert z magazynem. Dla klienta zakres typowej ceny robi się wtedy bardzo szeroki (w naszym przeliczeniu ok. 48% środka zakresu wobec ok. 19%, gdy model jest podany), a tańsza oferta potrafi wypaść „poniżej rynku” o 25 do 40%, co budzi nieufność. Sama „bateria Deye 16 kWh” to w katalogu 6 modeli od ok. 6 600 do 18 300 zł, w tym wysokonapięciowe, które z falownikiem niskonapięciowym nie zadziałają.
- Falownik niedopasowany. W jednej ofercie magazyn był modelem spoza listy zgodności producenta falownika. W innej falownik 12 kW obsługiwał 12 modułów po 510 W, czyli ok. 6,1 kWp.
- Sprzeczne liczby. Opis podawał 10,1 kWp, a liczba i moc modułów dawały 12,12 kWp. W innym ogłoszeniu tytuł podawał tylko pojemność użytkową magazynu, bez nominalnej, od której liczy się warunki PME2.
- Cena po odliczeniach obok ceny zestawu. „Po odliczeniach ok. 24 000 zł” przy cenie 37 000 zł, bez wyjaśnienia, co odjęto. Klient porównuje ceny przed dotacją i ulgą.
- Rękojmia zamiast gwarancji. W jednej ofercie „pod klucz” z magazynem jedyną wymienioną ochroną była rękojmia 3 lata, bez gwarancji na montaż, falownik, magazyn i moduły.
Jak przygotować ofertę szybciej?
Sekcje się powtarzają, więc firmy używają programów do wyceny. Darmowy plan z limitem ofert mają SCCOT, Oferty Instalatora i RenovixPRO, a hurtownia Onninen ma generator ofert z koszyka (odczyt 14.10.2026). Porównanie: Program do wyceny fotowoltaiki.
W VoltValue konto firmowe łączy dobór zestawu ze sprawdzeniem zgodności, cenę według własnych marż i stawek montażu, Projekt 3D z mapą strat z cienia oraz ofertę PDF z logo, numerem, ważnością 14 dni i schematem łańcuchów. Z tych samych danych powstają zgłoszenie do OSD i teczka PME2 z protokołem odbioru. Rejestracja jest bezpłatna i bez karty płatniczej (VoltValue dla firm).
Niezależnie od narzędzia przed wysłaniem wklej własną ofertę do Sprawdź ofertę. Zobaczysz to, co klient: typowy zakres ceny dla Twojego sprzętu, zgodność falownika z magazynem, warunki PME2 i pytania, które raport mu podpowie.
Najczęstsze pytania
Jak napisać ofertę na fotowoltaikę dla klienta?
Zacznij od danych wejściowych: zużycia z 12 rachunków, mocy przyłączeniowej i parametrów dachu. Potem dobór z uzasadnieniem, sprzęt z modelami, cena ze stawką VAT, zakres prac, gwarancje, formalności, harmonogram i opłacalność z założeniami.
Co musi zawierać wzór oferty na fotowoltaikę?
Dziesięć sekcji z tabeli wyżej. Najczęściej brakuje dokładnych modeli i stawki VAT, a bez nich klient nie porówna ofert.
Jak długo powinna być ważna oferta na fotowoltaikę?
Zwykle 14 do 30 dni. Sklepy zmieniają ceny sprzętu na bieżąco, więc dłuższy termin oznacza ryzyko po stronie firmy.
Jaki VAT wpisać w ofercie na fotowoltaikę?
8% przy instalacji związanej z domem do 300 m² lub mieszkaniem do 150 m², 23% dla budynków niemieszkalnych i firm. Wpisz podstawę stawki.
Ile płacą za prąd z fotowoltaiki w 2026?
Nowy prosument dostaje do depozytu wartość oddanej energii po godzinowej cenie RCE razy 1,23. W naszym przykładzie domu z PV 5 kWp średnio ok. 0,34 zł za kWh (X 2025 do IX 2026).
Czy w ofercie liczyć zwrot na RCEm?
Nie dla nowej instalacji. Od 1 lipca 2024 r. nowi prosumenci rozliczają się według godzinowej RCE, a RCEm dotyczy tych, którzy zaczęli wcześniej.
Ile zarabia się na sprzedaży fotowoltaiki?
W naszym indeksie cen pozycja „koszty firmy” (obsługa klienta i sprzedaży, projekt, formalności, dojazd, gwarancja i zysk) dla 10 kWp z magazynem 10 kWh to ok. 4 300 do 10 590 zł netto.
Czy jest darmowy generator ofert na fotowoltaikę?
Tak, darmowy plan z limitem ofert mają SCCOT, Oferty Instalatora i RenovixPRO (stan 14.10.2026). Konto firmowe VoltValue zakłada się bezpłatnie.
Źródła
- VoltValue, indeks cen instalacji PV: ceny sprzętu w sklepach z 13.10.2026, metoda raportu Sprawdź ofertę: https://voltvalue.pl/sprawdz-oferte
- VoltValue, dane badawcze: 45 ogłoszeń firm z OLX i 22 oferty z grup na Facebooku (7.10.2026), przeliczenie 60 ofert raportem Sprawdź ofertę (7.10.2026), oferty z grup na Facebooku (4 i 5.10.2026)
- VoltValue, rachunek domu 4 000 kWh z PV 5 kWp (skrypt własny, przeliczony 14.10.2026); dane i stawki w artykule: https://voltvalue.pl/baza-wiedzy/taryfa-dynamiczna-czy-sie-oplaca
- PSE, rynkowa cena energii RCE, API: https://api.raporty.pse.pl/api/rce-pln (dane 1.10.2025 do 30.09.2026, pobrane 14.10.2026)
- PVGIS (JRC), produkcja PV 5 kWp, Kraków: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ (odczyt 14.10.2026)
- Ustawa z 27.11.2024 o zmianie ustawy o OZE, Dz.U. 2024 poz. 1847 (art. 4 ust. 11a, art. 4b ust. 1 i 2): https://eli.gov.pl/api/acts/DU/2024/1847/text.html (odczyt 14.10.2026)
- Energa, net-billing: RCE, RCEm, współczynnik 1,23, depozyt 12 miesięcy: https://www.energa.pl/dom/strefa-prosumenta/net-billing (odczyt 14.10.2026)
- Ustawa o podatku od towarów i usług, art. 41 ust. 12 do 12c; Dz.U. 2019 poz. 2166: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190002166 (odczyt 14.10.2026)
- Prawo energetyczne, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 43, art. 7 ust. 8d4: https://api.sejm.gov.pl/eli/acts/DU/2026/43 (odczyt 14.10.2026)
- Prawo budowlane, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 524, art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c: https://api.sejm.gov.pl/eli/acts/DU/2026/524 (odczyt 14.10.2026)
- NFOŚiGW, program Przydomowe Magazyny Energii część 2 i regulamin naboru: https://przydomowemagazyny.gov.pl/o-programie/ (odczyt 14.10.2026)
- Google PL, wyniki i przegląd AI dla fraz „jak przygotować ofertę na fotowoltaikę dla klienta” i „generator ofert fotowoltaika”, odczyt 14.10.2026; cenniki SCCOT (sccot.pl), Oferty Instalatora (ofertyinstalatora.pl), RenovixPRO (renovixpro.pl) i opis generatora ofert Onninen (onninen.pl), odczyt 14.10.2026
- VoltValue dla firm: https://voltvalue.pl/dla-firm (odczyt 14.10.2026)
Stan informacji na 14 października 2026 r. Tekst nie jest poradą prawną ani podatkową.