Czy fotowoltaika się opłaca w 2026? Zwrot w net-billingu policzony na cenach ze sklepów
Fotowoltaika bez magazynu zwraca się w 2026 po ok. 5 do 7 lat. Tabela 5, 8 i 10 kWp na cenach ze sklepów (13.10.2026) i cenach nadwyżek z PSE.
Aktualizacja: 2026-10-14. Opracowanie: VoltValue.
Tak, fotowoltaika bez magazynu nadal się opłaca. Przy cenach sprzętu w sklepach z 13.10.2026 instalacja zwraca się po ok. 4,9 do 7,0 roku. Przykład: 8 kWp za ok. 25 300 zł, w domu, który zużywa na bieżąco 30% produkcji, daje ok. 4 420 zł korzyści rocznie i zwraca się po ok. 5,7 roku. Nadwyżki w net-billingu są tanie (średnio ok. 0,34 zł za oddaną kWh), ale każda kWh zużyta w domu oszczędza ok. 0,97 zł. Zwrot wydłuża się głównie wtedy, gdy oferta jest dużo droższa od cen rynkowych.
Poniżej tabela dla 5, 8 i 10 kWp, wszystkie założenia, wrażliwość na cenę prądu i porównanie z okresami zwrotu, które podaje Google. Stan na 14 października 2026 r., źródła na końcu.
Ile lat zwraca się fotowoltaika 5, 8 i 10 kWp?
Instalacja bez magazynu, net-billing, taryfa G11, ceny instalacji brutto z montażem i VAT 8% z 13.10.2026:
| Instalacja i cena | Autokonsumpcja | Korzyść rocznie | Zwrot przy środku ceny | Zwrot w zakresie cen |
|---|---|---|---|---|
| 5 kWp, 14 900 do 19 100 zł (środek 17 000 zł) | 20% | 2 430 zł | 7,0 roku | 6,1 do 7,9 roku |
| 30% | 2 860 zł | 5,9 roku | 5,2 do 6,7 roku | |
| 40% | 3 200 zł | 5,3 roku | 4,7 do 6,0 roku | |
| 8 kWp, 22 100 do 28 500 zł (środek 25 300 zł) | 20% | 3 880 zł | 6,5 roku | 5,7 do 7,3 roku |
| 30% | 4 420 zł | 5,7 roku | 5,0 do 6,5 roku | |
| 40% | 4 950 zł | 5,1 roku | 4,5 do 5,8 roku | |
| 10 kWp, 26 400 do 34 200 zł (środek 30 300 zł) | 20% | 4 860 zł | 6,2 roku | 5,4 do 7,0 roku |
| 30% | 5 520 zł | 5,5 roku | 4,8 do 6,2 roku | |
| 40% | 6 190 zł | 4,9 roku | 4,3 do 5,5 roku |
Korzyść to różnica między rachunkiem bez fotowoltaiki i z nią. Przy 8 kWp i 30% autokonsumpcji składa się z 2 441 zł za 2 506 kWh zużytych w domu i 1 974 zł depozytu za 5 848 kWh oddanych do sieci.
Dom bez zmiany nawyków, z profilem zużycia z naszego artykułu o taryfach, ma autokonsumpcję ok. 32%. Dom pusty w ciągu dnia będzie bliżej 20%. Wyższą autokonsumpcję dają zużycie przesunięte na godziny pracy paneli, praca zdalna, grzanie wody w południe albo auto ładowane z paneli.
Jakie założenia przyjęliśmy?
- Produkcja: 1 044 kWh z 1 kWp rocznie (PVGIS, Kraków, nachylenie 35°, południe, straty 14%), czyli 5 222, 8 355 i 10 443 kWh. To ten sam dom co w artykule Taryfa dynamiczna: czy się opłaca?. Na północy Polski uzysk bywa niższy, na południu wyższy.
- Zużycie domu: 4 000, 6 500 i 8 000 kWh rocznie dla 5, 8 i 10 kWp.
- Ceny instalacji: typowy zakres z indeksu cen VoltValue (moduły i falownik sieciowy w cenach sklepów, montaż na dachu z blachy, koszty firmy razem z obsługą klienta i sprzedaży), szczegóły w artykule Cena fotowoltaiki za kWp.
- Cena zakupu prądu: taryfa TAURON Sprzedaż na 2026 r. i stawki TAURON Dystrybucja 2026. W G11 kWh kosztuje ok. 0,974 zł brutto: energia 0,618 zł plus zmienna dystrybucja i opłaty 0,357 zł.
- Nadwyżki: ceny RCE z PSE z każdego kwadransa od 1.10.2025 do 30.09.2026, cena ujemna liczona jako zero, rozkład nadwyżek w godzinach z symulacji domu. Wartość razy 1,23 trafia do depozytu.
- Rachunek: depozyt pokrywa tylko energię pobraną z sieci. Przy 5 kWp i 30 do 40% autokonsumpcji dom schodzi poniżej 2 800 kWh poboru rocznie i płaci niższą opłatę mocową (ok. 100 zł rocznie mniej).
- Zwrot prosty: cena podzielona przez roczną korzyść, bez wzrostu cen prądu i bez kredytu. Spadek mocy paneli o 0,5% rocznie wydłuża zwrot o najwyżej 0,1 roku.
Sprawdzian: dom 5 kWp z artykułu o taryfach płacił w G11 4 479 zł bez paneli i 1 543 zł z panelami. Nasz model daje dla niego tę samą korzyść, ok. 2 940 zł rocznie.
Ile płacą za prąd z fotowoltaiki w net-billingu?
Za oddaną energię nie dostajesz gotówki, tylko depozyt prosumencki u sprzedawcy. W naszym domu wyszło ok. 0,338 zł za kWh (średnia cena RCE ważona nadwyżkami 275 zł/MWh netto, razy 1,23). Zasady z ustawy o OZE:
- Instalacje uruchomione od 1.07.2024 r. (każda nowa w 2026 r.): wartość nadwyżki liczy się według rynkowej ceny energii RCE z każdego okresu rozliczeniowego, a przy cenie ujemnej przyjmuje się zero.
- Instalacje uruchomione do 30.06.2024 r.: według miesięcznej ceny RCEm. Można jednorazowo przejść na RCE, bez powrotu.
- Depozyt to wartość nadwyżki razy 1,23. Pokrywa energię kupioną od sprzedawcy przez 12 miesięcy, ale nie dystrybucję.
- Niewykorzystany depozyt wraca na konto do 30% wartości energii oddanej w danym miesiącu (przy RCEm do 20%). Reszta przepada. W żadnym wariancie z tabeli depozyt nie przekracza kosztu energii pobranej, więc limit nie zmienia wyniku.
- Rozliczenie w net-billingu przysługuje przez 15 lat od pierwszego oddania energii.
RCEm z PSE w ostatnich 12 miesiącach wahała się od 132,92 zł/MWh (kwiecień 2026) do 551,96 zł/MWh (styczeń 2026), a we wrześniu 2026 wyniosła 345,68 zł/MWh. Średnio to 313 zł/MWh, ale nadwyżki trafiają do sieci głównie od marca do września, gdy RCEm jest niska. Ważona naszymi nadwyżkami dała 254 zł/MWh, czyli 0,313 zł/kWh z mnożnikiem 1,23. Rozliczenie po RCEm wydłużyłoby więc zwrot o 0,1 do 0,3 roku.
Ile wart jest każdy punkt autokonsumpcji?
Każda kWh zużyta w domu zamiast oddana do sieci to ok. 0,64 zł (0,974 zł minus 0,338 zł). Dlatego 10 punktów procentowych autokonsumpcji więcej daje:
| Instalacja | 10 punktów to | Korzyść rocznie | Skrócenie zwrotu (z 20 do 30%) |
|---|---|---|---|
| 5 kWp | 522 kWh | ok. 430 zł | o 1,1 roku |
| 8 kWp | 835 kWh | ok. 530 zł | o 0,8 roku |
| 10 kWp | 1 044 kWh | ok. 660 zł | o 0,7 roku |
Autokonsumpcję obliczysz z dwóch odczytów: produkcja z aplikacji falownika minus energia oddana do sieci z licznika dwukierunkowego, podzielone przez produkcję. Najprościej podnosi ją przesunięcie pralki, zmywarki i grzania wody na godziny od 10 do 15 oraz ładowanie auta z paneli: Ładowanie auta z fotowoltaiki. Magazyn energii podnosi autokonsumpcję najbardziej, ale kosztuje osobno. Czy to się zwraca, liczymy w artykule Czy magazyn energii się opłaca.
Co, jeśli prąd podrożeje albo stanieje?
Zmieniliśmy całą cenę zakupu (energię i zmienną dystrybucję) o 10% w obie strony. Wartość nadwyżek się nie zmienia.
| Instalacja, autokonsumpcja 30% | Prąd tańszy o 10% | Ceny z 2026 | Prąd droższy o 10% |
|---|---|---|---|
| 5 kWp | 2 710 zł, zwrot 6,3 roku | 2 860 zł, 5,9 roku | 3 020 zł, 5,6 roku |
| 8 kWp | 4 170 zł, zwrot 6,1 roku | 4 420 zł, 5,7 roku | 4 660 zł, 5,4 roku |
| 10 kWp | 5 220 zł, zwrot 5,8 roku | 5 520 zł, 5,5 roku | 5 830 zł, 5,2 roku |
Zmiana ceny prądu o 10% przesuwa zwrot tylko o ok. 0,3 do 0,4 roku. Taryfa też niewiele zmienia: w G12w korzyść z paneli była o 10 do 40 zł rocznie niższa niż w G11, bo 44% autokonsumpcji wypada w tańszej strefie. Samą G12w warto mimo to rozważyć, bo obniża cały rachunek, co liczymy w artykule o taryfach.
Co skraca, a co wydłuża zwrot?
Skraca:
- Wyższa autokonsumpcja, opisana wyżej.
- Ulga termomodernizacyjna. Fotowoltaika jest w wykazie wydatków. Odliczasz ją od dochodu (limit 53 000 zł na podatnika, ulga dla właściciela domu jednorodzinnego), więc podatek spada o cenę razy Twoją stawkę, jeśli masz dochód w tej wysokości. Przy 8 kWp za 25 300 zł to ok. 3 040 zł przy stawce 12% i ok. 8 100 zł przy 32%. Zwrot przy 30% autokonsumpcji spada z 5,7 do 5,0 roku albo do 3,9 roku. Dla 5 kWp: z 5,9 do 5,2 albo 4,0 roku, dla 10 kWp: z 5,5 do 4,8 albo 3,7 roku. Warunki opisuje artykuł o PME2 i uldze.
Dotacji na samą fotowoltaikę dziś nie ma. Mój Prąd 7.0 nie zostanie uruchomiony w dotychczasowej formule, część 1 programu Przydomowe Magazyny Energii (do 7 000 zł na panele) dotyczyła kosztów do 31.10.2025 i jej nabory się skończyły, a PME2 finansuje magazyn, magazyn ciepła i falownik hybrydowy, ale nie panele (stan 14.10.2026).
Wydłuża:
- Droższa oferta. Przy 4 500 zł za kWp zwrot wynosi 7,0 do 9,3 roku, przy 5 500 zł za kWp już 8,6 do 11,3 roku (autokonsumpcja 20 do 40%). Taką ofertę porównasz z rynkiem w Sprawdź ofertę: wpisujesz cenę i sprzęt, a raport pokazuje typowy zakres dla tego sprzętu.
- Dach z dachówki, grunt, optymalizatory podnoszą cenę o ok. 1 200 do 4 000 zł przy 10 kWp, co wydłuża zwrot o ok. 0,2 do 0,8 roku.
- Powyżej 6,5 kW dochodzi uzgodnienie z rzeczoznawcą ppoż., zwykle kilkaset złotych: Fotowoltaika powyżej 6,5 kW i PSP.
- Słabszy dach. Wschód, zachód albo cień obniżają produkcję, a zwrot rośnie mniej więcej w tej samej proporcji.
Po zwrocie trzeba jeszcze liczyć się z wymianą falownika. Sieciowy 8 kW kosztuje dziś w sklepach ok. 2 700 zł (mediana, 13.10.2026), czyli mniej niż korzyść z jednego roku. W 15 latach net-billingu instalacja 8 kWp przy 30% autokonsumpcji i stałych cenach daje ok. 64 000 zł korzyści, ok. 39 000 zł ponad cenę zakupu.
Dlaczego w internecie zwrot to 6 do 14 lat?
Okresy zwrotu z pierwszej strony Google, odczyt 14.10.2026:
| Źródło | Data tekstu | Zwrot | Założenia w tekście |
|---|---|---|---|
| enerp.pl | 3.06.2026 | 9 do 14 lat bez magazynu | dom 6 000 kWh, 6 do 8 kWp, oszczędność 2 800 do 3 360 zł rocznie, bez ceny instalacji |
| businessinsider.com.pl | 27.03.2026 | 6 do 8 lat | 5 kWp, oszczędność 3 000 do 3 500 zł rocznie za cudzym szacunkiem |
| budrys.eu | 20.09.2026 | 6 albo 12 lat | 10 kWp bez magazynu 4 500 do 5 500 zł rocznie, zakup 1,10 zł, sprzedaż 0,35 zł/kWh |
| gkpge.pl | 26.01.2026 | 9,4 roku | instalacja 30 000 zł, 5 000 kWh razy 0,80 zł razy 80% |
| madryprad.pl | treść z 2021 r. | do 72 miesięcy | opusty, Mój Prąd 5 000 zł |
| AI Overview Google, „zwrot z inwestycji fotowoltaika” | 14.10.2026 | 6 do 9 lat | 5 kWp za 20 000 do 30 000 zł |
| AI Overview Google, „kalkulator fotowoltaiki opłacalność” | 14.10.2026 | 5,5 do 6,5 roku | za Akademią Fotowoltaiki, część przykładów z dotacją i ulgą |
Roczne oszczędności w tych tekstach są podobne do naszych: 3 000 do 3 500 zł dla 5 kWp u Business Insidera wobec naszych 2 430 do 3 200 zł, 4 500 do 5 500 zł dla 10 kWp u Budrysa wobec naszych 4 860 do 6 190 zł. Krótsze z podanych okresów są bliskie naszym: Business Insider podaje 6 do 8 lat dla 5 kWp, a u nas 5 kWp zwraca się po 5,3 do 7,0 roku. Dłuższe biorą się głównie z ceny instalacji i metody:
- Wyższa cena. PGE liczy 30 000 zł, a my 14 900 do 19 100 zł za 5 kWp. Enerp nie podaje ceny, ale 9 do 14 lat przy jego oszczędnościach oznacza instalację za ok. 25 000 do 47 000 zł (nasze przeliczenie). W wynikach Google dla frazy o cenie za kWp (14.10.2026) widełki sięgają od 2 800 do 6 000 zł/kWp, a typowy zakres z naszego indeksu to ok. 2 640 do 3 820 zł/kWp przy 5 do 10 kWp.
- Stara metoda. PGE mnoży zużycie przez cenę i „80% efektywności”, jak w opustach, bez podziału na autokonsumpcję i sprzedaż. Madryprad opisuje opusty i dotację z 2021 r.
- Sprzedawca magazynów. Enerp zakłada sprzedaż nadwyżek po 0,25 do 0,40 zł/kWh i prowadzi do oferty magazynu. Nasza średnia z 12 miesięcy to 0,338 zł/kWh.
Krótszy zwrot u nas nie oznacza, że każda oferta zwróci się w 5 do 7 lat. Oznacza, że przy cenie zbliżonej do rynkowej powinna.
Najczęstsze pytania
Czy warto zakładać fotowoltaikę w 2026?
W naszym rachunku tak: przy cenach z 13.10.2026 instalacja bez magazynu zwraca się po ok. 4,9 do 7,0 roku, a net-billing przysługuje przez 15 lat. Warunek to cena zbliżona do rynkowej.
Dlaczego mówi się, że fotowoltaika już się nie opłaca?
Bo w starych opustach za każdą oddaną kWh można było odebrać 0,8 kWh, a w net-billingu nadwyżka jest warta ok. 0,34 zł/kWh przy cenie zakupu ok. 0,97 zł. Panele dalej się zwracają, ale wolniej przy niskiej autokonsumpcji i drogiej ofercie.
Ile płacą za prąd z fotowoltaiki w 2026?
Nowa instalacja dostaje depozyt według ceny RCE z każdego okresu razy 1,23. W naszym domu średnio ok. 0,338 zł za oddaną kWh. RCEm za wrzesień 2026 r. wyniosła 345,68 zł/MWh, czyli ok. 0,43 zł/kWh z mnożnikiem.
Dlaczego po założeniu fotowoltaiki mam wysokie rachunki za prąd?
Depozyt pokrywa tylko energię. Dystrybucję i opłaty stałe płacisz dalej. Dom 4 000 kWh z panelami 5 kWp zapłacił w G11 ok. 1 540 zł rocznie, w tym ok. 830 zł zmiennej dystrybucji i ok. 480 zł opłat stałych.
Ile wynosi autokonsumpcja w fotowoltaice?
Bez magazynu zwykle 20 do 40%. W naszym domu bez zmiany nawyków wyszło ok. 32%. Każde 10 punktów więcej to 430 do 660 zł rocznie przy 5 do 10 kWp.
Ile zwrotu za fotowoltaikę można dostać w 2026?
Dotacji na samą fotowoltaikę dziś nie ma. Zostaje ulga termomodernizacyjna: przy 8 kWp za ok. 25 300 zł podatek spada o ok. 3 040 zł przy stawce 12% i o ok. 8 100 zł przy 32%.
Czy jest kalkulator opłacalności fotowoltaiki?
Ten artykuł pokazuje rachunek z jawnymi założeniami. Własną konfigurację policzysz w doborze zestawu PV, a cenę oferty porównasz z rynkiem w Sprawdź ofertę.
Źródła
- Ustawa z 20.02.2015 o odnawialnych źródłach energii, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 68 ze zm.: art. 4 ust. 1 (stosunek 0,8 w opustach), art. 4 ust. 11 i 11a (zwrot nadpłaty 20 i 30%), art. 4b ust. 1 do 3 (RCEm, RCE, 15 lat), art. 4c ust. 4 i 5 (współczynnik 1,23, 12 miesięcy): https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2026/68 (odczyt 14.10.2026)
- PSE, RCEm, rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej: https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej (odczyt 14.10.2026)
- PSE, rynkowa cena energii RCE, API: https://api.raporty.pse.pl/api/rce-pln (dane 1.10.2025 do 30.09.2026, pobrane 14.10.2026)
- Energy-Charts (Fraunhofer ISE, CC BY 4.0), produkcja PV w Polsce: https://api.energy-charts.info/public_power?country=pl (pobrane 14.10.2026)
- PVGIS (JRC), produkcja PV, Kraków: https://re.jrc.ec.europa.eu/api/v5_3/seriescalc (pobrane 14.10.2026)
- URE, decyzja z 17.12.2025 zatwierdzająca taryfę TAURON Sprzedaż dla grup G na 2026 r.: https://bip.ure.gov.pl/download/3/20340/TauronSprzedaz.pdf (odczyt 14.10.2026)
- TAURON Dystrybucja, stawki brutto w grupach G na 2026 r.: https://www.tauron-dystrybucja.pl/-/media/offer-documents/dystrybucja/aktualna-taryfa/stawki-brutto-w-grupach-g-na-rok-2026.ashx (odczyt 14.10.2026)
- Indeks cen VoltValue z 14.10.2026: ceny modułów i falowników w sklepach z 13.10.2026, https://voltvalue.pl/panele, https://voltvalue.pl/inwertery, metoda https://voltvalue.pl/sprawdz-oferte
- Ministerstwo Finansów, ulga termomodernizacyjna w PIT: https://www.podatki.gov.pl/ulgi-i-odliczenia/ulga-termomodernizacyjna-pit-kto-i-ile-moze-odliczyc (odczyt 14.10.2026)
- Program Mój Prąd, komunikat o edycji 7.0: https://mojprad.gov.pl/ (odczyt 14.10.2026)
- NFOŚiGW, program Przydomowe Magazyny Energii część 2: https://przydomowemagazyny.gov.pl/o-programie/ (odczyt 14.10.2026)
- Wyniki Google PL dla fraz „czy fotowoltaika się opłaca 2026”, „zwrot z inwestycji fotowoltaika”, „kalkulator fotowoltaiki opłacalność”, odczyt 14.10.2026, w tym:
- enerp.pl, 3.06.2026 (adres artykułu ucięty w wyniku wyszukiwania): https://enerp.pl/pl/blog/technologia/
- Business Insider, 27.03.2026: https://businessinsider.com.pl/finanse/czy-fotowoltaika-sie-oplaca-w-2026-koszty-instalacji-zwrot-i-dofinansowania/11s56y0
- Budrys, 20.09.2026: https://www.budrys.eu/blog/czy-fotowoltaika-sie-nadal-oplaca/
- PGE, 26.01.2026: https://www.gkpge.pl/dla-domu/strefa-klienta/aktualnosci/fotowoltaika-koszty-i-zwrot-z-inwestycji
- Mądry Prąd: https://www.madryprad.pl/po-ilu-latach-zwraca-sie-fotowoltaika/
Obliczenia wykonaliśmy własnym skryptem na tych samych danych co rachunek taryf. Rachunek dotyczy jednego operatora (Tauron), jednej lokalizacji i 12 miesięcy cen. Ceny prądu w kolejnych latach mogą być inne, a własną autokonsumpcję najlepiej sprawdzić z odczytów falownika i licznika.