Czy magazyn energii się opłaca? Rachunek dla nowej i istniejącej instalacji, z PME2 i bez
Magazyn 10 kWh przy PV 5 kWp: ok. 710 zł rocznie, zwrot po 15 latach bez dotacji, 10,5 z PME2. Rachunek na cenach RCE, nowa i istniejąca instalacja.
Aktualizacja: 2026-10-14. Opracowanie: VoltValue.
Magazyn energii w net-billingu się opłaca, ale zwykle dopiero z dotacją. W domu z fotowoltaiką 5 kWp i zużyciem 4000 kWh rocznie magazyn 10 kWh obniżył rachunek o ok. 710 zł rocznie (taryfa G11, ceny z giełdy od października 2025 do września 2026 r.). Typowy magazyn z montażem kosztuje ok. 10 700 zł, więc bez dotacji zwraca się po ok. 15 latach, z dotacją PME2 po ok. 10,5 roku, a z PME2 i ulgą termomodernizacyjną (stawka 12%) po ok. 9,3 roku. Tańsza bateria skraca ten czas o 1,5 do 2,5 roku. Nie opłaca się magazyn większy niż wieczorne zużycie domu, magazyn z półki premium bez dotacji i magazyn przy starych zasadach (net-metering), gdy instalacja produkuje więcej, niż dom zużywa.
Poniżej założenia, korzyść dla dwóch domów, koszty przy nowej i przy istniejącej instalacji, okres zwrotu w trzech wariantach i lista sytuacji, w których magazyn się nie zwróci. Stan na 14 października 2026 r., źródła na końcu.
Ile zarabia magazyn energii w net-billingu?
Magazyn zarabia na tym, że nadwyżka z paneli, która trafiłaby do sieci, wieczorem zastępuje prąd kupowany z sieci. Instalacje uruchomione od 1 lipca 2024 r., czyli każda nowa, rozliczają oddaną energię po rynkowej cenie energii RCE z każdego okresu (cena ujemna liczy się jako zero), wartość powiększa współczynnik 1,23, a niewykorzystany depozyt wraca do 30% wartości oddanej energii. Instalacje uruchomione do 30 czerwca 2024 r. rozliczają się po miesięcznej RCEm i ze zwrotem do 20%. W naszym domu A oddana kWh była warta średnio ok. 0,34 zł, a kupowana z dystrybucją kosztowała 0,97 zł.
Założenia
- Dane jak w artykule Taryfa dynamiczna: czy się opłaca?: 15-minutowe ceny RCE z PSE od 1.10.2025 do 30.09.2026, produkcja PV z PVGIS dla Krakowa, taryfa Tauron na 2026 r., ten sam profil zużycia.
- Dom A: fotowoltaika 5 kWp (5 222 kWh rocznie), zużycie 4000 kWh. Dom B: 10 kWp (10 443 kWh), zużycie 8000 kWh, ten sam profil. Bez magazynu oba zużywają na bieżąco 32% produkcji.
- Magazyn ładuje się tylko nadwyżką z paneli i oddaje energię do domu o każdej porze. Pojemność użytkowa 90% nominalnej (karta Pylontech US5000 podaje 95%), moc 5 kW. Bez ładowania z sieci.
- Sprawność cyklu z kart, jak w artykule o magazynie do istniejącej instalacji: hybryda z baterią wysokonapięciową 95,5%, z baterią 48 V 89,5%, magazyn AC 93,2% i 88,4% (48 V, 3 kW) plus czuwanie 15 i 5 W.
- Rozliczenie godzinowe, depozyt pokrywa tylko energię, opłata mocowa spada, gdy roczny pobór z sieci zejdzie poniżej progu.
Wynik: korzyść roczna
Ile mniej zapłacił dom z magazynem na falowniku hybrydowym z baterią wysokonapięciową:
| Dom | Magazyn | G11 | G12w | Energia z magazynu | Zużycie własne produkcji |
|---|---|---|---|---|---|
| A: 5 kWp, 4000 kWh | 10 kWh | 710 zł | 620 zł | 1 255 kWh | z 32% do 57% |
| A: 5 kWp, 4000 kWh | 20 kWh | 713 zł | 621 zł | 1 264 kWh | z 32% do 58% |
| B: 10 kWp, 8000 kWh | 10 kWh | 1 117 zł | 1 001 zł | 2 199 kWh | z 32% do 54% |
| B: 10 kWp, 8000 kWh | 20 kWh | 1 319 zł | 1 138 zł | 2 510 kWh | z 32% do 57% |
Z baterią 48 V korzyść jest niższa o 5 do 7%, z magazynem AC o 7 do 13%.
Dlaczego tylko ok. 0,57 zł na każdą kWh z magazynu, skoro kWh z sieci kosztuje 0,97 zł? W domu A magazyn zmniejszył pobór z sieci o 1 242 kWh, ale też oddawanie do sieci o 1 306 kWh. Depozyt spadł o ok. 600 zł, czyli ok. 0,46 zł za kWh, bo bateria ładuje się pierwszą nadwyżką dnia, w ok. 73% między 8:00 a 12:00, gdy RCE jest wyższa niż w południe: średnio 374 zł/MWh wobec 273 zł/MWh dla całej nadwyżki. Ok. 100 zł dołożyła niższa opłata mocowa.
W G12w korzyść jest mniejsza, bo część energii z magazynu zastępuje prąd z tańszej strefy (ok. 0,63 zł/kWh). Rachunek z magazynem i tak jest w G12w niższy niż w G11. Dla porównania przy rozliczeniu po RCEm (instalacje uruchomione do 30 czerwca 2024 r.) magazyn zarabia więcej: ok. 870 zł w domu A i 1 650 zł w domu B z 20 kWh, bo nadwyżka liczona średnią miesięczną jest warta mniej.
Ile kosztuje magazyn przy nowej i przy istniejącej instalacji?
Ceny brutto z VAT 8%, środek zakresu z indeksu cen VoltValue, sprzęt w sklepach 13.10.2026.
| Przypadek | Co liczymy | 10 kWh typowo | 10 kWh budżetowo | 20 kWh typowo | 20 kWh budżetowo |
|---|---|---|---|---|---|
| Nowa instalacja | różnica ceny zestawu z magazynem i bez (falownik hybrydowy zamiast sieciowego i bateria) | 10 750 zł | 8 550 zł | 19 700 zł (10 kWp) | 15 300 zł (10 kWp) |
| Istniejąca, falownik hybrydowy | bateria plus montaż 1 500 zł netto i 30% kosztów firmy | 10 700 zł | 8 400 zł | 19 400 zł | 14 800 zł |
| Istniejąca, falownik sieciowy | to samo plus falownik bateryjny AC (ok. 4 000 zł w sklepie) | 14 200 zł | 11 900 zł | 22 800 zł | 18 300 zł |
Półka typowa to mediana 983 zł za kWh baterii, budżetowa (Felicity, Deye, EcoBSS) 720 zł za kWh. Indeks nie ma zestawu 5 kWp z magazynem 20 kWh. Drogi przy falowniku sieciowym (magazyn AC albo wymiana falownika) opisujemy w artykule o magazynie do istniejącej instalacji, ceny samych baterii w artykule Ile kosztuje magazyn energii.
Dotacja PME2 to 30% kosztów, najwyżej 800 zł za kWh i 16 000 zł, pod warunkiem że pojemność jest co najmniej dwa razy większa niż moc PV (zasada 2:1). Liczymy ją od baterii z montażem, jak we wspólnym przykładzie z artykułu Dotacja na magazyn energii PME2: magazyn 20 kWh za ok. 19 400 zł daje ok. 5 800 zł, magazyn 10 kWh za ok. 10 700 zł ok. 3 200 zł. Ulga termomodernizacyjna obniża podatek o wkład własny razy stawkę PIT, przy 12% to ok. 900 zł (10 kWh) i ok. 1 600 zł (20 kWh).
Po ilu latach zwraca się magazyn energii?
Okres zwrotu prosty: koszt po dotacji i uldze podzielony przez korzyść roczną w G11 przy RCE. Bez wzrostu cen prądu i bez dyskonta.
| Przypadek, półka typowa | Koszt | Korzyść rocznie | Bez dotacji | Z PME2 | PME2 i ulga 12% |
|---|---|---|---|---|---|
| Nowa: 5 kWp + 10 kWh | 10 750 zł | 710 zł | 15,1 roku | 10,6 roku | 9,3 roku |
| Nowa: 10 kWp + 10 kWh | 10 750 zł | 1 117 zł | 9,6 roku | nie spełnia 2:1 | nie spełnia 2:1 |
| Nowa: 10 kWp + 20 kWh | 19 700 zł | 1 319 zł | 14,9 roku | 10,5 roku | 9,3 roku |
| Istniejąca z hybrydą: 5 kWp + 10 kWh | 10 700 zł | 710 zł | 15,1 roku | 10,6 roku | 9,3 roku |
| Istniejąca z hybrydą: 5 kWp + 20 kWh | 19 400 zł | 713 zł | 27,2 roku | 19,0 roku | 16,7 roku |
| Istniejąca z hybrydą: 10 kWp + 20 kWh | 19 400 zł | 1 319 zł | 14,7 roku | 10,3 roku | 9,0 roku |
| Magazyn AC: 5 kWp + 10 kWh | 14 200 zł | 620 zł | 22,9 roku | 17,7 roku | 15,6 roku |
| Magazyn AC: 10 kWp + 20 kWh | 22 800 zł | 1 216 zł | 18,8 roku | 14,0 roku | 12,3 roku |
Co zmienia wynik:
- Półka budżetowa (bateria 48 V, mniejsza sprawność): 5 kWp + 10 kWh zwraca się po 12,7 / 8,9 / 7,9 roku, 10 kWp + 20 kWh po 12,3 / 8,7 / 7,7 roku.
- Półka premium (mediana 1 829 zł za kWh): magazyn 10 kWh z montażem za ok. 18 200 zł w domu A zwraca się po ok. 26 latach, z PME2 po ok. 18.
- G12w zamiast G11: 5 kWp + 10 kWh typowo po 17,3 / 12,1 / 10,7 roku.
- RCEm (instalacje sprzed lipca 2024 r.): 5 kWp + 10 kWh dokładany do hybrydy po 12,3 / 8,6 / 7,6 roku.
- Ulga 32% zamiast 12%: 10 kWp + 20 kWh z hybrydą po 7,0 roku.
Przy nowej instalacji różnica cen z indeksu nie zawiera osobnej pozycji na montaż magazynu. Jeśli instalator ją doliczy (ok. 2 100 zł), zwrot bez dotacji wydłuży się o ok. 1,5 do 3 lat.
Czy warto brać większy magazyn pod dotację PME2?
Tylko wtedy, gdy dom zużyje tę energię. Dom A zużywa między 17:00 a 7:00 średnio 6,4 kWh na dobę, mniej niż 9 kWh użytkowych magazynu 10 kWh. Magazyn 20 kWh dał mu 3 zł rocznie więcej niż 10 kWh. Dla domu 5 kWp zasada 2:1 wymaga tylko 10 kWh, więc 20 kWh nie ma tu uzasadnienia.
Inaczej w domu B. Przy 10 kWp program wymaga 20 kWh, a magazyn 20 kWh daje ok. 200 zł rocznie więcej niż 10 kWh. Mimo to magazyn 10 kWh bez dotacji zwraca się w domu B szybciej (9,6 roku) niż 20 kWh z PME2 (10,5 roku). Dotacja nie pokrywa całej dodatkowej pojemności, a 70% ceny płacisz sam. Pojemność pod własny profil zużycia dobierzesz według artykułu Jak dobrać magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej.
Czy magazyn energii ma sens zimą?
W rachunku prawie nie pracuje. Od listopada do lutego magazyn 10 kWh w domu A oddał 185 kWh, czyli 15% rocznej pracy. W grudniu tylko 13 kWh, a w marcu 197 kWh, najwięcej w roku. Zimą panele 5 kWp rzadko dają nadwyżkę, którą można przechować.
Pustą zimą baterię można ładować z sieci w tańszej strefie G12w albo według cen giełdowych. To osobny zarobek z różnicy cen, który policzyliśmy w sekcji „Czy magazyn energii zmienia wynik?” artykułu o taryfie dynamicznej (uproszczenie dla G12w: ok. 670 zł rocznie przy 5 kWh w każdy dzień roboczy, bez kosztu zużycia baterii). Tu go nie doliczamy, żeby nie liczyć dwa razy.
Ile lat wytrzyma magazyn energii?
Dłużej, niż wynika z liczby cykli. Magazyn 10 kWh w domu A wykonał w roku ok. 140 pełnych cykli. Karta Pylontech US5000 podaje ponad 6 000 cykli i ponad 15 lat projektowej żywotności, więc szybciej zestarzeje się z wiekiem niż od pracy. BYD na baterie HVS i HVM w Europie daje 10 lat gwarancji na 60% energii użytkowej albo do określonej ilości oddanej energii (dla HVS 10.2 to 30,82 MWh). Dom A wykorzystałby ten limit dopiero po ok. 25 latach.
Utrata pojemności mało szkodzi tam, gdzie magazyn jest większy niż wieczorne zużycie. Przy 80% pojemności korzyść domu A spadła z 710 do 704 zł, a domu B z 10 kWh z 1 117 do 950 zł.
Przy zwrocie po 15 latach bez dotacji typowy magazyn spłaca się więc około końca żywotności z karty i 5 lat po końcu gwarancji. Z PME2 zwrot po ok. 10 latach mieści się w okresie gwarancji.
Kiedy magazyn energii się nie opłaca?
- Na starych zasadach (net-metering), gdy instalacja produkuje z zapasem. Za 1 kWh oddaną odbierasz 0,8 kWh (instalacje do 10 kW). W domu A opusty pokrywały cały pobór z sieci i z magazynem, i bez niego, więc magazyn nie zmienił rachunku o złotówkę. Gdy opusty nie wystarczają, każda kWh z magazynu daje najwyżej ok. 0,16 zł, czyli ok. 200 zł rocznie. Dotacja PME2 dla net-meteringu to do 8 000 zł.
- Gdy pojemność przekracza wieczorne i nocne zużycie. 20 kWh w domu 5 kWp i 4000 kWh: zwrot po 27 latach.
- Magazyn AC z typową baterią bez dotacji: 19 do 23 lat.
- Półka premium bez dotacji: ok. 26 lat.
- Gdy oferta jest droższa niż ceny ze sklepów. Przy 710 zł korzyści rocznie każde 1 000 zł ponad rynek to 1,4 roku dłużej.
Opłaca się najbardziej, gdy dom ma dużą nadwyżkę i duże zużycie wieczorem (dom B: 10 kWh zwraca się po 9,6 roku bez dotacji), gdy bierzesz baterię z półki budżetowej z PME2 i ulgą (ok. 8 lat) albo gdy rozliczasz się po RCEm.
A taryfa dynamiczna i zasilanie awaryjne?
Arbitraż na cenach giełdowych (ładowanie w najtańszych godzinach, oddawanie w najdroższych) to osobna decyzja o taryfie, nie o magazynie. Ten sam dom z ceną dynamiczną bez sterowania płacił więcej niż w G12w, a magazyn musi najpierw odrobić tę różnicę. Liczby są w artykule Taryfa dynamiczna: czy się opłaca?.
Zasilanie awaryjne nie ma ceny w tym rachunku, a ma wartość tam, gdzie często brakuje prądu. PME2 i tak wymaga pracy wyspowej. Wydzielenie obwodów albo skrzynka dla całego domu to dodatkowy koszt, opisany w artykule Zasilanie awaryjne z fotowoltaiki. Rachunek samej instalacji PV opisujemy w artykule Czy fotowoltaika się opłaca.
Masz już ofertę na magazyn? W Sprawdź ofertę wybierz tryb rozbudowy o magazyn. Porównamy cenę z rynkiem i sprawdzimy warunki PME2 (10 kWh, 2:1, 3 000 zł za kWh, praca wyspowa). Dokumenty do wniosku zbierzesz w Teczce PME2, a modele porównasz w porównywarce magazynów.
Najczęstsze pytania
Czy jest sens zakładać magazyn energii?
W net-billingu tak, jeśli dostaniesz PME2 i dobierzesz pojemność do wieczornego zużycia. Typowy magazyn 10 kWh przy PV 5 kWp zwraca się z dotacją po ok. 10,5 roku, bez dotacji po ok. 15 latach.
Jakie są wady magazynu energii?
Wysoka cena wobec korzyści, straty ok. 4,5 do 12% energii w cyklu, pobór w czuwaniu, mała praca zimą i starzenie się baterii z wiekiem. Zasada 2:1 w PME2 często wymusza większą pojemność, niż dom wykorzysta.
Ile lat wytrzyma magazyn energii?
Baterie LFP mają w kartach ponad 6 000 cykli i ponad 15 lat żywotności, gwarancja to zwykle 10 lat. W domu z PV 5 kWp magazyn 10 kWh wykonuje ok. 140 cykli rocznie, więc ogranicza go wiek, nie cykle.
Czy magazyn energii ma sens zimą?
Mały. Od listopada do lutego magazyn w naszym domu z PV 5 kWp oddał tylko 15% rocznej energii, w grudniu 13 kWh. Zimą może pracować na różnicy cen w G12w albo cenie dynamicznej.
Czy magazyn energii opłaca się na starych zasadach?
Zwykle nie. Przy opuście 0,8 i instalacji, która produkuje więcej, niż dom zużywa, magazyn nie zmienia rachunku. W najlepszym razie daje ok. 0,16 zł na kWh, a dotacja PME2 dla net-meteringu to do 8 000 zł.
Czy magazyn energii można odliczyć od podatku?
Tak, w uldze termomodernizacyjnej, ale tylko część niepokrytą dotacją. Przy magazynie 20 kWh za ok. 19 400 zł i dotacji ok. 5 800 zł podatek spada o ok. 1 600 zł przy stawce 12% i ok. 4 300 zł przy 32%.
Ile kosztuje magazyn energii 10 kWh?
Sama bateria z półki typowej ok. 9 800 zł (mediana 983 zł za kWh), z montażem ok. 10 700 zł z VAT 8%. Budżetowa ok. 7 200 zł, z montażem ok. 8 400 zł. Stan cen 13.10.2026.
Czy warto kupić magazyn energii w 2026 roku?
Jeśli planujesz magazyn, 2026 r. jest dobry ze względu na PME2: nabór rusza 20 października 2026 r., a kwalifikują się koszty od 1 listopada 2025 r. Bez dotacji typowy magazyn spłaca się dopiero pod koniec żywotności.
Źródła
- PSE, rynkowa cena energii RCE, API: https://api.raporty.pse.pl/api/rce-pln (dane 1.10.2025 do 30.09.2026, pobrane 14.10.2026)
- PSE, RCEm, rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej: https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej (odczyt 14.10.2026)
- Ustawa o odnawialnych źródłach energii, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 68: art. 4b ust. 2 (RCE dla instalacji od 1.07.2024, cena ujemna jako zero), art. 4 ust. 11a (zwrot depozytu do 30% przy RCE, do 20% przy RCEm), art. 4c ust. 4 (współczynnik 1,23)
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska, pytania i odpowiedzi dla prosumentów (RCE od 1.07.2024, RCEm dla wcześniejszych, depozyt powiększony o 23%, zwrot do 30% przy RCE zamiast 20%): https://www.gov.pl/web/klimat/prosument-pytania (odczyt 14.10.2026)
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska, net-metering (opust 0,8 do 10 kW, 0,7 powyżej): https://www.gov.pl/web/klimat/prosument-netmetering (odczyt 14.10.2026)
- Gramwzielone.pl, RCEm za lipiec 2026 i współczynnik 1,23 dla RCE i RCEm (12.08.2026): https://www.gramwzielone.pl/trendy/20371866/lipcowy-rekord-ale-nie-taki-jakiego-chcieli-prosumenci-ile-wynosila-cena-rcem (odczyt 14.10.2026)
- Energy-Charts (Fraunhofer ISE), produkcja PV w Polsce: https://api.energy-charts.info/public_power?country=pl (pobrane 14.10.2026)
- PVGIS (JRC), produkcja PV 5 kWp, Kraków: https://re.jrc.ec.europa.eu/api/v5_3/seriescalc (pobrane 14.10.2026)
- URE, taryfa TAURON Sprzedaż dla grup G na 2026 r.: https://bip.ure.gov.pl/download/3/20340/TauronSprzedaz.pdf (odczyt 14.10.2026)
- TAURON Dystrybucja, stawki brutto w grupach G na 2026 r.: https://www.tauron-dystrybucja.pl/-/media/offer-documents/dystrybucja/aktualna-taryfa/stawki-brutto-w-grupach-g-na-rok-2026.ashx (odczyt 14.10.2026)
- Pylontech, karta US5000 (kopia dystrybutora: pojemność użytkowa 95%, ponad 6 000 cykli, żywotność 15+ lat): https://fvcomponentes.com/wp-content/uploads/2024/01/Pylontech-US5000-48KWh-48V.pdf (odczyt 14.10.2026)
- BYD, gwarancja Battery-Box Premium HVS i HVM, Europa, wersja 1.2: https://site.bydbatterybox.com/uploads/downloads/BYD%20Battery-Box%20Premium%20HVS&HVM%20Limited%20Warranty-Europe-EN%20V1.2-61a729716cbb5.pdf (odczyt 14.10.2026)
- Sprawności i pobór w czuwaniu: karty Sofar, FoxESS, Hoymiles i SMA wymienione w artykule Magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej (odczyt 14.10.2026)
- NFOŚiGW, program Przydomowe Magazyny Energii, część 2: https://przydomowemagazyny.gov.pl/o-programie/ (odczyt 14.10.2026)
- Ministerstwo Finansów, ulga termomodernizacyjna w PIT: https://www.podatki.gov.pl/ulgi-i-odliczenia/ulga-termomodernizacyjna-pit-kto-i-ile-moze-odliczyc (odczyt 14.10.2026)
- VoltValue, indeks cen instalacji i magazynów, ceny w sklepach z 13.10.2026
Obliczenia wykonaliśmy własnym skryptem na powyższych danych, dla jednego operatora (Tauron), jednego roku cen i jednego profilu zużycia. Inny profil domu, pompa ciepła, auto elektryczne albo inne ceny w kolejnych latach zmienią kwoty. Przed zakupem sprawdź swoje godzinowe zużycie i oddawanie energii w aplikacji operatora.