Magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej: trzy drogi, koszty i straty
Do hybrydy dołożysz baterię z listy producenta, do falownika sieciowego magazyn AC albo hybrydę. Straty AC wobec DC: ok. 30 do 195 zł rocznie.
Aktualizacja: 2026-10-14. Opracowanie: VoltValue.
Magazyn energii można dołożyć do działającej instalacji fotowoltaicznej, ale to, co kupisz, zależy od falownika. Jeśli falownik jest hybrydowy i ma wejście baterii, dokładasz baterię DC z listy zgodności jego producenta. Jeśli to zwykły falownik sieciowy bez wejścia baterii, masz dwie drogi: magazyn sprzężony po stronie AC, czyli bateria z własnym falownikiem bateryjnym, albo wymianę falownika na hybrydowy. W naszym przeliczeniu różnica w stratach energii między magazynem AC a DC to od ok. 30 do ok. 195 zł rocznie, więc o wyborze częściej decydują zasilanie awaryjne, dotacja i zakres prac niż sama sprawność.
Poniżej: jak rozpoznać swój falownik, jakie systemy AC są w polskich sklepach, kiedy wymiana ma sens, porównanie trzech dróg i przeliczenie strat. Stan na 14 października 2026 r., źródła na końcu.
Jak sprawdzić, jaki masz falownik?
Wystarczą dwie rzeczy: model z tabliczki znamionowej i karta katalogowa tego modelu.
| Gdzie patrzysz | Co oznacza falownik hybrydowy |
|---|---|
| Tabliczka znamionowa (bok obudowy) | pełny model, np. z dopiskiem „Hybrid”, i parametry wejścia baterii (napięcie, prąd) |
| Karta katalogowa | osobna sekcja o baterii: zakres napięcia, maksymalny prąd ładowania, komunikacja z BMS (CAN, RS485) |
| Spód obudowy | złącza BAT+ i BAT- oraz port BMS obok złączy paneli |
| Aplikacja falownika | menu baterii albo tryby pracy z magazynem |
Jeśli karta nie ma żadnego wiersza o baterii, falownik jest sieciowy. Zwróć też uwagę na liczbę faz: falowniki bateryjne AC są w wersjach jedno- i trójfazowych.
Uwaga na Huawei. Część sklepów sprzedaje falowniki SUN2000 z dopiskiem L1 i M1 jako sieciowe, a według dokumentacji producenta obsługują magazyny LUNA2000. Warunki opisujemy na stronach SUN2000 L1 z LUNA2000 S0, SUN2000 M1 z LUNA2000 S0 i SUN2000 M1 z LUNA2000 S1. Przy starszych M0 zgodność jest warunkowa: zależy od wersji oprogramowania i numeru seryjnego (SUN2000 M0 z LUNA2000 S0).
Masz falownik hybrydowy: jaką baterię dołożyć?
To najprostsza droga. Bateria łączy się z falownikiem przewodami DC i przewodem komunikacyjnym, a w falowniku ustawia się jej profil. Musi się zgadzać napięcie (niskie około 48 V albo wysokie, setki woltów) i musi być na liście zgodności producenta falownika. Część marek przyjmuje tylko własne baterie.
Listy zgodnych baterii dla popularnych marek zebraliśmy w artykule Jaki magazyn energii do falownika, a konkretną parę sprawdzisz w wyszukiwarce kompatybilności. Pojemność dobierzesz według profilu zużycia, co opisujemy w artykule Jak dobrać magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej i w kreatorze magazynu.
Masz falownik sieciowy: jak działa magazyn AC?
W magazynie AC stary falownik pracuje jak dotąd. Zamienia prąd stały z paneli na zmienny, a obok staje drugi falownik, bateryjny. Czujnik prądu albo licznik na przyłączu mierzy, ile energii płynie do sieci. Gdy jest nadwyżka, falownik bateryjny ładuje nią baterię, a wieczorem oddaje energię do domu.
Zalety: nie ruszasz paneli ani stringów, a stary falownik zostaje. Wada: energia przechodzi przez dodatkowe przetwarzanie (z prądu stałego na zmienny, z powrotem na stały i znów na zmienny), więc straty są większe niż w hybrydzie o tym samym napięciu baterii. Ile to kosztuje, liczymy niżej.
Jakie systemy AC są w polskich sklepach?
| Falownik bateryjny | Fazy | Bateria | Zasilanie awaryjne (karta) | Cena od | Zgodność baterii w bazie VoltValue |
|---|---|---|---|---|---|
| Sofar ME 3000SP | 1 | 48 V (42 do 58 V) | wyjście EPS 3 000 VA, przełączenie poniżej 3 s | 3 998 zł | Pylontech US: zgodne |
| FoxESS AC3-5.0-E, AC3-8.0-E, AC3-10.0-E | 3 | wysokie napięcie, 180 do 600 V | wyjście EPS, przełączenie poniżej 20 ms | 3 960 zł (5 kW), 4 456 zł (8 kW), 4 740 zł (10 kW) | FoxESS ECS: warunkowo |
| FoxESS AC-3.7-E | 1 | 85 do 450 V | EPS 4 000 VA (według sklepu) | w jedynym sklepie niedostępny | brak reguły |
| Hoymiles HAT-5.0HV-EUG1 (seria 5 do 10 kW) | 3 | 170 do 600 V | wyjście off-grid, przełączenie poniżej 10 ms | 4 553 zł | brak reguły |
| Hoymiles HAS-3.0LV-EUG1 | 1 | niskie napięcie | nie sprawdziliśmy karty | 2 896 zł | brak reguły |
| GoodWe SBP (3,6 i 5 kW) | 1 | baterie litowe | UPS, przełączenie poniżej 10 ms (GoodWe, 2019) | w jednym sklepie | brak reguły |
Ceny brutto samego falownika bateryjnego, bez baterii i montażu, z katalogu VoltValue (stan na 13 i 14 października 2026 r.). Status „warunkowo” przy FoxESS oznacza, że lista producenta, na której się opieramy, jest w wersji australijskiej i wymaga potwierdzenia dla Europy.
Falownika bateryjnego SMA Sunny Boy Storage według SMA nie ma już w sprzedaży. Pojedyncze sztuki zdarzają się jeszcze w sklepach.
Przykładowy zestaw z tabeli: Sofar ME 3000SP i dwa moduły Pylontech US5000 po 4,8 kWh to ok. 12 100 zł za sprzęt (3 998 zł plus 2 × 4 054 zł, stan na 14 października 2026 r.), bez montażu. Taki magazyn ma 9,6 kWh, czyli mniej niż 10 kWh wymagane w PME2.
Bateria przed falownikiem sieciowym
Jest też drugie rozwiązanie bez wymiany falownika: EcoFlow PowerOcean DC Fit. Według karty wpina się go po stronie DC, między panele a falownik sieciowy, bez dodatkowego falownika i bez zmian po stronie AC. Pojemność to 5,1, 10,2 albo 15,3 kWh, a ładowanie maksymalnie 5 kW (2,5 kW na string). W karcie nie ma wyjścia zasilania awaryjnego. Energię do domu nadal oddaje stary falownik sieciowy, a on przy zaniku sieci nie pracuje (tak przewodnik Deye opisuje falownik podłączony po stronie sieci).
Kiedy wymienić falownik na hybrydowy?
Wymiana ma sens, gdy:
- stary falownik i tak wymaga naprawy albo wymiany;
- chcesz magazyn wysokonapięciowy i pełne zasilanie awaryjne z jednego urządzenia;
- liczysz na dotację PME2 z premią za falownik: program wprost wymienia zakup i wymianę falownika na hybrydowy i daje do 2 000 zł za falownik wyprodukowany w Unii Europejskiej;
- moc nowego falownika pasuje do paneli. Sprawdzisz to w kreatorze falownika.
Sam sprzęt nie przesądza o koszcie. W tej samej marce falownik hybrydowy FoxESS H3-8.0-E kosztuje od 3 874 zł, a falownik bateryjny AC3-8.0-E od 4 456 zł (stan na 13 i 14 października 2026 r.). Różnicę robią prace: przy wymianie trzeba zdemontować stary falownik i przepiąć do nowego stringi paneli.
Czy stary falownik może zostać obok hybrydy?
Tak, jeśli przewiduje to producent hybrydy. Dwa przykłady z dokumentacji:
- Deye opisuje cztery warianty. Stary falownik podłączony do portu GEN hybrydy nie wymaga dodatkowego licznika i pracuje przy awarii sieci, ale ogranicza moc oddawaną do sieci. Podłączony po stronie sieci (port GRID) wymaga licznika i przy awarii się wyłącza.
- Huawei: z falownikiem innej marki współpracują tylko hybrydy SUN2000 L1 (2 do 6 kW) i M1 (3 do 10 kW). Trzeba do tego minimalnej wersji oprogramowania, modułu Smart Dongle i liczników, z których jeden mierzy produkcję obcego falownika.
Która droga jest lepsza? Porównanie ścieżek
| A: bateria do hybrydy | B: magazyn AC | C: wymiana na hybrydę | |
|---|---|---|---|
| Co kupujesz | baterię (i ewentualnie BMS) | falownik bateryjny, baterię, czujnik lub licznik | falownik hybrydowy i baterię |
| Sprzęt poza baterią | nic | falownik bateryjny od ok. 2 900 do 4 700 zł | falownik hybrydowy, np. FoxESS H3 od 3 874 zł (8 kW) i od 6 357 zł (10 kW) |
| Sprawność elektroniki (karty, wartości maksymalne) | jak w hybrydzie: 89,5% (48 V) do 95,5% (wysokie napięcie) | 88,4% (Sofar ME 3000SP z falownikiem sieciowym 98%) | jak w A |
| Zasilanie awaryjne | jeśli hybryda ma wyjście EPS | zależy od modelu: od 3 s do poniżej 10 ms | zwykle wbudowane wyjście EPS |
| PME2 | tak, przy pracy wyspowej i EMS | niewykluczony, warunki niżej | tak, plus premia do 2 000 zł za falownik z UE |
| Gwarancja | falownik bez zmian, bateria według producenta | dwa urządzenia, dwie osobne gwarancje (np. SMA SBS: 5 lat, 10 po rejestracji) | nowy falownik z nową gwarancją |
| Zakres prac | podłączenie baterii, konfiguracja | montaż po stronie AC, czujnik na przyłączu, bez zmian przy panelach | demontaż starego falownika, przepięcie stringów |
Ceny urządzeń z katalogu VoltValue, stan na 13 i 14 października 2026 r. Nie podajemy kosztu montażu, bo nie znaleźliśmy wiarygodnego zestawienia cen robocizny dla obu dróg. Ceny samych baterii: Ile kosztuje magazyn energii w 2026. Magazyny niskonapięciowe mają tam medianę ok. 750 zł za kWh, a wysokonapięciowe ok. 1 110 zł za kWh.
Ile energii traci magazyn AC, a ile DC?
Przyjęliśmy, że w ciągu roku do magazynu trafia 2 500 kWh energii z paneli, a każda utracona kWh to energia, którą wieczorem trzeba kupić z sieci. Cena: ok. 1,09 zł za kWh brutto, czyli średnia cena energii z taryf zatwierdzonych przez URE na 2026 r. (495,16 zł/MWh netto) plus zmienne opłaty dystrybucyjne Energa-Operator dla G11. Liczymy tylko straty elektroniki z kart producentów. Straty w samych ogniwach są w obu układach podobne.
| Układ (przykład z karty) | Sprawność | Energia oddana do domu | Strata | Strata w zł rocznie |
|---|---|---|---|---|
| DC, wysokie napięcie (FoxESS H3: 98,5% ładowanie, 97,0% rozładowanie) | 95,5% | 2 389 kWh | 111 kWh | ok. 120 zł |
| AC, wysokie napięcie (Hoymiles HAT lub SMA SBS: 97,5%, przyjęte dla obu kierunków; falownik sieciowy 98%) | 93,2% | 2 329 kWh | 171 kWh | ok. 185 zł |
| DC, 48 V (Sofar HYD-EP: 94,6% ładowanie i rozładowanie) | 89,5% | 2 237 kWh | 263 kWh | ok. 285 zł |
| AC, 48 V (Sofar ME 3000SP: ponad 95% w obu kierunkach; falownik sieciowy 98%) | 88,4% | 2 211 kWh | 289 kWh | ok. 315 zł |
Wnioski:
- Magazyn AC z baterią 48 V traci rocznie ok. 195 zł więcej niż hybryda z baterią wysokonapięciową.
- Przy tym samym napięciu baterii różnica jest mała: ok. 30 zł rocznie przy 48 V i ok. 65 zł przy wysokim napięciu.
- Napięcie baterii zmienia straty tak samo mocno jak sposób podłączenia. Hybryda 48 V traci prawie tyle co magazyn AC.
To wartości maksymalne z kart, w realnej pracy straty są większe. HTW Berlin, które co roku mierzy domowe magazyny w laboratorium, zwraca uwagę, że karty zwykle podają tylko sprawność maksymalną i europejską, bez wskazania, czy chodzi o ładowanie baterii, czy o pracę z paneli. Dla falowników hybrydowych producenci deklarowali średnio 98,1% sprawności maksymalnej, a w pomiarze wyszło 97,6%.
Ten sam raport (Stromspeicher-Inspektion 2025) pokazuje, że magazyn AC nie musi być gorszy:
- najwyższą średnią sprawność rozładowania, 98%, osiągnął system AC (SAX Power Home Plus), a średnia 21 systemów to 95,7%;
- magazyn AC z baterią 51 V (VARTA pulse neo 6) miał 92,0%, czyli wynik zgodny z naszym przeliczeniem dla 48 V;
- we wskaźniku SPI, który przelicza wszystkie straty na utracone oszczędności, najlepsze systemy DC w klasie 5 kW miały 92,6%, a dwa systemy AC 91,5% i 91,4%.
Liczba „88 do 92% dla magazynu AC”, którą powtarza wiele polskich stron, nie ma podanego źródła pomiaru. Nie znaleźliśmy badania, z którego pochodzi. Pasuje do magazynu AC z baterią 48 V, ale nie do każdego układu AC.
Warto też doliczyć pobór w czuwaniu. Według kart Sofar ME 3000SP i SMA SBS pobierają poniżej 5 W, Sofar HYD-EP poniżej 10 W, a FoxESS H3 i AC3 poniżej 15 W. 5 W przez cały rok to ok. 44 kWh, czyli ok. 50 zł.
Czy magazyn AC dostanie dotację PME2?
Program nie wyklucza magazynu AC, ale nie opisuje go wprost. Na stronie programu system magazynowania energii to magazyn, system zarządzania energią (EMS) oraz „falownik lub urządzenie tożsame”. Warunki, które zwykle decydują przy dokładaniu magazynu:
- praca wyspowa przez falownik, rozumiana jako zasilanie awaryjne. Magazyn AC musi mieć wyjście awaryjne: Sofar ME 3000SP i Hoymiles HAT mają je w karcie, SMA SBS zasila cały dom tylko z zewnętrznym przełącznikiem, a EcoFlow DC Fit nie ma takiego wyjścia w karcie;
- EMS, który steruje ładowaniem i rozładowaniem według profili czasowych, wbudowany w falownik albo zewnętrzny;
- zasada 2:1: przy istniejącej instalacji 8 kWp potrzebujesz co najmniej 16 kWh;
- limit 3 000 zł za kWh liczony bez falownika i EMS.
Premia do 2 000 zł dotyczy zakupu i wymiany falownika na hybrydowy. Nie znaleźliśmy potwierdzenia, że obejmuje falownik bateryjny AC. Przed zakupem poproś instalatora o wskazanie, jak oferta spełnia te warunki. Szczegóły programu: Dotacja na magazyn energii 2026 z programu PME2.
Czy trzeba zmienić zgłoszenie u operatora sieci?
Tak, magazyn trzeba zgłosić. Formularze zgłoszenia mikroinstalacji PGE Dystrybucji, Tauronu, Enei, Energi i Stoen mają wariant aktualizacji istniejącej mikroinstalacji i osobne pola o magazynie: pojemność, moc ładowania i rozładowania, liczbę faz, a u części operatorów także sprawność. Enea Operator zaznaczał w 2022 r., że każde przyłączenie magazynu powinno być zgłoszone. Do wniosku PME2 potrzebny jest dokument od operatora z danymi zgłoszonego magazynu. Formularz dla swojego operatora wypełnisz w narzędziu do zgłoszenia mikroinstalacji.
Jak ocenić ofertę na dołożenie magazynu?
1. Sprawdź, którą drogę proponuje instalator i dlaczego. Przy falowniku hybrydowym oferta wymiany falownika wymaga uzasadnienia.
2. Sprawdź zgodność falownika (hybrydowego albo bateryjnego) z baterią w module kompatybilności.
3. Zapytaj o napięcie baterii. Z tabeli wyżej wynika, że to ono najbardziej zmienia straty.
4. Zapytaj, co zasili wyjście awaryjne, z jaką mocą i po jakim czasie przełączenia.
5. Poproś o cenę magazynu osobną pozycją, żeby policzyć cenę za kWh pod limit PME2, i o nazwę EMS.
6. Upewnij się, że aktualizacja zgłoszenia do operatora jest w zakresie oferty.
Ofertę wgrasz do Sprawdź ofertę instalatora. Pokażemy, jak cena wypada na tle sklepów, sprawdzimy zgodność falownika z magazynem i warunki PME2.
Najczęstsze pytania
Czy można dołożyć magazyn energii do falownika sieciowego?
Tak, przez magazyn AC z własnym falownikiem bateryjnym albo przez wymianę falownika na hybrydowy. Bezpośrednio do falownika sieciowego bez wejścia baterii akumulatora nie podłączysz.
Jaki magazyn energii bez wymiany falownika?
Magazyn sprzężony po stronie AC, np. z falownikiem bateryjnym Sofar ME 3000SP, FoxESS AC3 albo Hoymiles HAT, z baterią zgodną z tym falownikiem. Inną drogą jest bateria wpinana między panele a falownik, jak EcoFlow PowerOcean DC Fit, ale bez wyjścia awaryjnego.
Czy magazyn AC dostanie dotację PME2?
Program go nie wyklucza: mówi o „falowniku lub urządzeniu tożsamym”. Magazyn musi jednak zapewnić zasilanie awaryjne przez falownik, mieć EMS i spełnić zasadę 2:1 oraz limit 3 000 zł za kWh.
Ile energii traci magazyn podłączony po stronie AC?
Według kart od ok. 7 do 12% energii, która przez niego przechodzi, przy wartościach maksymalnych. Przy 2 500 kWh rocznie to od ok. 171 do 289 kWh, czyli od ok. 185 do 315 zł.
Czy magazyn AC jest dużo mniej sprawny niż hybryda?
Przy tym samym napięciu baterii różnica to w naszym przeliczeniu ok. 30 do 65 zł rocznie. Więcej zależy od napięcia: magazyn 48 V traci ok. 195 zł rocznie więcej niż hybryda z baterią wysokonapięciową.
Czy przy dokładaniu magazynu trzeba wymienić falownik?
Nie, jeśli falownik jest hybrydowy albo wybierzesz magazyn AC. Wymiana ma sens, gdy stary falownik wymaga naprawy, chcesz pełnego zasilania awaryjnego z jednego urządzenia albo premii PME2 za falownik hybrydowy.
Czy magazyn trzeba zgłosić do operatora sieci?
Tak. Zgłoszenie mikroinstalacji aktualizuje się o dane magazynu, a dokument od operatora z danymi magazynu jest potrzebny do wniosku PME2.
Źródła
Wszystkie strony odczytane 14 października 2026 r.
- Sofar, karta ME 3000SP: https://www2.sofarsolar.com/upload/file/20230116/1673862895823038231.pdf
- Sofar, karta HYD 3000~6000-EP: https://www2.sofarsolar.com/upload/file/20230116/1673862862568002035.pdf
- Sofar, karta 3.3K~12KTLX-G3 (kopia dystrybutora): https://solarmagazine.nl/u/webshop/datasheetsofar-3-3-12ktlx-g3.pdf
- FoxESS, karta H3/AC3, wersja 4.1 z 11.04.2025: https://in.fox-ess.com/download/upfiles/EN-H3AC3-Datasheet-V4.1-20250411.pdf
- Alians, karta produktu FoxESS AC-3.7-E: https://alians-shop.pl/pl/p/Ladowarka-FOXESS-Retrofitowa-AC-3.7-E-jednofazowa/894
- Hoymiles, karta HAT-HV-EUG1 (kopia dystrybutora): https://gk146.mysky-shop.pl/upload/gk146/hoymiles/sprezony/EN-KARTA-KAT.pdf
- SMA, karta Sunny Boy Storage 3.7/5.0/6.0 (2017): https://solarproof.com.au/datasheets/inv_datasheet_SBS37-60-DEN1751-V21web.pdf
- SMA, informacja o zakończeniu sprzedaży Sunny Boy Storage: https://www.sma.de/fr/produits/onduleurs-a-batterie/sunny-boy-storage-37-50-60
- GoodWe, seria SBP (18.11.2019): https://en.goodwe.com/news-358
- EcoFlow, karta PowerOcean DC Fit (25.12.2024): https://midsummer.ie/pdfs/ecoflow-powerocean-dc-fit-datasheet-en-20241225.pdf
- Deye Australia, przewodnik montażu i podłączeń, wersja 1.0: https://au.deyeinverter.com/deyeinverter/2026/02/06/DeyeresidentialESSandinverterproductsinstallationandwiringguidance1.pdf
- Huawei, instrukcja LUNA2000-(5-30)-S0, rozdział o współpracy z falownikami innych marek: https://support.huawei.com/enterprise/en/doc/EDOC1100167258/85f29830/networking-with-third-party-inverters
- HTW Berlin, Stromspeicher-Inspektion 2025: https://solar.htw-berlin.de/wp-content/uploads/HTW-Stromspeicher-Inspektion-2025.pdf
- NFOŚiGW, program Przydomowe Magazyny Energii: https://przydomowemagazyny.gov.pl/o-programie/
- Infor.pl, taryfy URE na 2026 r. (7.01.2026): https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/7482689,ceny-pradu-2026-koniec-z-mrozeniem-ure-gospodarstwa-domowe-zaplaca-w-sumie-3-wiecej-niz-teraz-tanszy-prad-49516-zl-netto-za-1-mwh-drozsza-dystrybucja.html
- Energa-Operator, stawki brutto taryfy dystrybucyjnej na 2026 r.: https://www.energa.pl/dam/jcr:3bbfdd70-d001-4439-8250-cb47f6a8c614/2026_02_01_informacja_o_stawkach_brutto_taryfa_eop_2026.pdf
- Gramwzielone.pl, Enea Operator o zgłaszaniu magazynów (16.05.2022): https://www.gramwzielone.pl/?p=107932
- Formularze zgłoszenia mikroinstalacji operatorów (dostęp 7.10.2026): https://pgedystrybucja.pl/przylaczenia/procedury-przylaczeniowe/dokumenty-do-pobrania, https://www.operator.enea.pl/uslugidystrybucyjne/dladomu/plikidopobrania, https://energa-operator.pl/dokumenty-i-formularze/przylaczenia-do-sieci/wytworca/mikroinstalacja, https://www.tauron-dystrybucja.pl/przylaczenie-do-sieci/przylaczenie/mikroinstalacja, https://www.stoen.pl/strona/przylaczenie-mikroinstalacji-na-zgloszenie
- Ceny urządzeń: katalog VoltValue, strony modeli podlinkowane w tekście (stan na 13 i 14 października 2026 r.)
- Reguły zgodności falowników i baterii: baza VoltValue, moduł kompatybilności