Certyfikat NC RfG falownika: wykaz PTPiREE 1.2 i 1.3, zmiana od 2027 i które falowniki w sklepach ją spełniają
Od zgłoszeń z 1.01.2027 operatorzy przyjmą tylko falowniki z wykazu PTPiREE 1.3. Sprawdź, które marki w nim są i co zrobić, gdy falownika brak.
Aktualizacja: 2026-10-14. Opracowanie: VoltValue.
Certyfikat NC RfG potwierdza, że falownik spełnia unijne wymagania przyłączenia do sieci, a o tym, czy operator go przyjmie, decyduje wykaz urządzeń PTPiREE. Do 31 grudnia 2026 roku liczy się wykaz w wersji 1.2 albo 1.3. Dla zgłoszeń mikroinstalacji składanych od 1 stycznia 2027 roku operatorzy będą akceptować tylko urządzenia z wykazu 1.3. W naszym katalogu na 7 października 2026 taki certyfikat, akceptowany także po 2026 roku, miało 16,4% ofert falowników.
Co to jest certyfikat NC RfG i kogo dotyczy?
NC RfG to kodeks sieci z rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 o wymogach przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci. W Polsce szczegóły opisują Wymogi Ogólnego Stosowania (WOS) oraz dokument PTPiREE „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów” (WiPWC). Certyfikat wydaje upoważniony podmiot certyfikujący, a nie producent.
Domowa instalacja do 50 kW to mikroinstalacja, a w języku NC RfG moduł wytwarzania energii typu A. Wzór zgłoszenia Tauronu zaznacza, że zapisy NC RfG dotyczą mikroinstalacji od 0,8 kW mocy maksymalnej. W praktyce certyfikat dotyczy falownika: sieciowego, hybrydowego albo przekształtnika współpracującego z magazynem energii.
Wzory zgłoszeń pięciu największych operatorów (PGE, Tauron, Enea, Energa, Stoen) zawierają oświadczenie, że zgłaszający ma wymagane certyfikaty. Wzory PGE, Tauronu, Enei i Energi odsyłają wprost do wykazu PTPiREE, a żaden z pięciu operatorów nie publikuje własnej listy falowników. „Lista falowników PGE” to w praktyce ten sam wykaz PTPiREE.
Czym różni się wykaz 1.2 od wykazu 1.3?
PTPiREE publikuje dwa osobne pliki PDF na stronie wykazu certyfikatów. Oba zawierają numer dokumentu, datę akceptacji, producenta, rodzaj urządzenia, typ lub model, zakres wymagań i wersję oprogramowania.
| Wykaz 1.2 | Wykaz 1.3 | |
|---|---|---|
| Certyfikaty wydane według | WiPWC 1.2 | WiPWC 1.3 (obowiązuje od 1.11.2024, obowiązkowo od 1.01.2027) |
| Dopisek PTPiREE | „akceptowany do dnia 31 grudnia 2026 r.” | „akceptowany od dnia 1 listopada 2024 r.” |
| Wersja, którą analizowaliśmy | 21.09.2026, 851 stron, 8 526 pozycji | 7.10.2026, 218 stron, 2 413 pozycji |
| Kolumna wersji WOS | brak | WOS 2018 albo WOS 2025 |
| Data akceptacji w kolumnie | w 99% pozycji 31.12.2026 | od 2026 do 2031 |
| Aktualizacja | co najmniej raz w miesiącu | co najmniej raz w miesiącu; nowa wersja 12.10.2026 |
Dwie rzeczy z tej tabeli mają znaczenie przy zakupie:
- Data w kolumnie to termin, do którego certyfikat jest akceptowany w procesie przyłączenia, a nie data wydania. W wykazie 1.3 najczęściej to lata 2029 do 2031.
- Obecność w wykazie 1.3 nie wystarcza. W wersji z 7.10.2026 aż 380 z 2 413 pozycji wykazu 1.3 miało datę akceptacji w 2026 roku, głównie certyfikaty według starszych WOS 2018. Przykład z naszego katalogu: siedem modeli Hoymiles HIT G3 jest w wykazie 1.3, ale z certyfikatem WOS 2018 akceptowanym do 31.12.2026. Po tej dacie nie pomoże przy zgłoszeniu.
Co zmienia komunikat operatorów z 5 października 2026?
5 października 2026 operatorzy opublikowali komunikat w tej samej treści. 14 października 2026 sprawdziliśmy go na stronach PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa-Operator i Stoen Operator. Najważniejsze zdania:
- z dniem 31 grudnia 2026 kończy się okres, w którym w przyłączaniu akceptowane są certyfikaty wydane według WiPWC 1.2;
- termin ten nie zależy od okresu ważności wpisanego w samym certyfikacie;
- dla modułów typu A, dla których warunki przyłączenia zostaną wydane od 1 stycznia 2027 albo zgłoszenie zostanie złożone po tej dacie, urządzenia z wykazu 1.2 nie będą akceptowane;
- zgłoszenia składane od 1 stycznia 2027 mają dotyczyć urządzeń z certyfikatami według WiPWC 1.3;
- przed wyborem falownika należy sprawdzić datę akceptacji jego certyfikatu w wykazie 1.3.
Komunikat raz pisze „po 1 stycznia 2027”, a raz „od 1 stycznia 2027”. Bezpieczniej przyjąć, że już zgłoszenie złożone 1 stycznia 2027 podlega nowej zasadzie.
Co to znaczy w praktyce: liczy się data złożenia zgłoszenia, a nie data zakupu falownika. Zgłoszenie składa się po montażu, najpóźniej 30 dni przed planowanym uruchomieniem (tak opisuje to Tauron). Kto montuje instalację w grudniu, a zgłasza ją w styczniu, z falownikiem z samego wykazu 1.2 ryzykuje odmowę.
Które falowniki są w wykazie 1.3? Nasze dane z katalogu
Dopasowaliśmy oba wykazy PTPiREE do falowników z katalogu VoltValue. Liczymy udział ofert w sklepach, a nie modeli, bo to pokazuje, co realnie można kupić.
Metoda. Dane z 7 października 2026: 1 246 modeli falowników i 5 256 ofert z katalogu VoltValue oraz 10 939 pozycji odczytanych z wykazów 1.3 (z 7.10.2026) i 1.2 (z 21.09.2026). Model uznajemy za znaleziony, gdy jego kod (np. GW8K-ET) albo, przy braku kodu, dwa lub trzy sąsiednie słowa nazwy występują w wierszu wykazu tej samej marki. „1.3 po 2026” oznacza dokument z wykazu 1.3 z datą akceptacji w 2027 roku lub później. Tabelę przeliczyliśmy skryptem 14 października 2026 na danych z 7 października.
Ograniczenia. To dolna granica. Wykaz zapisuje część serii inaczej niż sklepy (SolarEdge, Sigenergy, FoxESS), więc część falowników z certyfikatem nie została znaleziona. Dopasowanie po słowach nazwy może też wskazać sąsiedni wariant serii. PTPiREE opublikowało nowy wykaz 1.3 12 października 2026, czyli po naszym dopasowaniu.
| Marka | Modeli | Ofert | Modeli z 1.3 po 2026 | Oferty: 1.3 po 2026 | Oferty: tylko do 31.12.2026 | Oferty: brak w wykazach |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Huawei | 102 | 647 | 0 | 0,0% | 90,6% | 9,4% |
| Sofar | 91 | 527 | 56 | 81,8% | 15,7% | 2,5% |
| Deye | 118 | 506 | 25 | 17,8% | 80,6% | 1,6% |
| Solplanet | 64 | 472 | 0 | 0,0% | 87,7% | 12,3% |
| FoxESS | 62 | 402 | 4 | 2,0% | 34,6% | 63,4% |
| Fronius | 87 | 391 | 0 | 0,0% | 91,0% | 9,0% |
| GoodWe | 62 | 325 | 17 | 37,2% | 50,2% | 12,6% |
| SolaX | 65 | 272 | 17 | 26,5% | 54,8% | 18,8% |
| SolarEdge | 52 | 261 | 0 | 0,0% | 30,7% | 69,3% |
| Solis | 52 | 235 | 5 | 3,4% | 71,1% | 25,5% |
| Growatt | 60 | 205 | 0 | 0,0% | 96,6% | 3,4% |
| Sungrow | 61 | 176 | 12 | 40,3% | 32,4% | 27,3% |
| SMA | 33 | 173 | 7 | 27,2% | 58,4% | 14,5% |
| Hoymiles | 32 | 136 | 1 | 0,7% | 95,6% | 3,7% |
| Cały katalog | 1 246 | 5 256 | 156 | 16,4% | 62,2% | 21,4% |
| falowniki hybrydowe | 526 | 2 593 | 89 | 18,0% | 67,9% | 14,1% |
| falowniki sieciowe | 677 | 2 565 | 67 | 15,5% | 55,8% | 28,7% |
„Tylko do 31.12.2026” to oferty, dla których znaleźliśmy wyłącznie dokumenty z wykazu 1.2 albo dokumenty z wykazu 1.3 z datą akceptacji w 2026 roku. Kolumna „brak w wykazach” nie znaczy, że certyfikatu nie ma: znaczy, że nie znaleźliśmy modelu w wykazie.
Co z tego wynika:
- Ponad 60% ofert falowników ma dziś certyfikat, który przestanie wystarczać przy zgłoszeniach od 2027 roku. Dotyczy to także najpopularniejszych marek: Huawei, Fronius, Growatt i Solplanet nie miały 7 października ani jednego domowego modelu z naszego katalogu w wykazie 1.3. Huawei był w nim tylko z urządzeniami dla dużych instalacji (regulator parku i przekształtnik 213 kW).
- Sofar jest wyjątkiem: 82% ofert ma certyfikat z wykazu 1.3 akceptowany do 2030 lub 2031 roku.
- SolarEdge był w wykazie 1.3 wyłącznie z nową serią NX (NX8K do NX20K), której 7 października nie było w ofertach z naszego katalogu.
Wykaz 1.3 rośnie z każdą aktualizacją. W narzędziu do zgłoszenia mikroinstalacji po wybraniu falownika zobaczysz, czy jest w wykazie 1.3 i do kiedy certyfikat jest akceptowany. Status opiera się na tym samym dopasowaniu, odświeżanym po nowych wykazach.
Jak sprawdzić falownik w wykazie PTPiREE?
1. Pobierz najnowszy plik wykazu 1.3 ze strony PTPiREE.
2. Szukaj po kodzie modelu z karty katalogowej, bez dopisków sklepu. Wykaz bywa krótszy niż tabliczka (SolarEdge „SE8K” zamiast pełnego kodu).
3. Sprawdź datę akceptacji: przy zgłoszeniu w 2027 roku musi być późniejsza niż data zgłoszenia.
4. Sprawdź wersję WOS: pozycje WOS 2018 w wykazie 1.3 mają zwykle datę akceptacji 31.12.2026.
5. Sprawdź wersję oprogramowania: certyfikat dotyczy konkretnego firmware. PTPiREE zastrzega, że wpis nie gwarantuje przyłączenia.
6. Przy magazynie energii szukaj falownika hybrydowego albo przekształtnika do współpracy z magazynem. W wykazie występują jako „falownik fotowoltaiczny z opcją akumulatora” albo „przekształtnik do współpracy z magazynem energii”.
Czy do zgłoszenia trzeba dołączyć certyfikat?
To zależy od operatora. Wszyscy wymagają, żeby urządzenie miało certyfikat, ale nie wszyscy każą go załączać, gdy falownik jest w wykazie.
| Operator | Zasada | Gdzie to jest |
|---|---|---|
| Tauron | karty katalogowe i certyfikat dołączasz tylko wtedy, gdy modelu falownika nie ma w wykazie PTPiREE | strona „Mikroinstalacja” (sprawdzone 14.10.2026), wzór ZM wer. 4 |
| Energa | przy sprzęcie z listy PTPiREE „nie ma konieczności dostarczenia” certyfikatu | przypis 6 we wzorze zgłoszenia |
| Enea | załączniki 2 i 3 (karty katalogowe i certyfikat) uzupełniasz tylko, gdy modelu falownika nie ma w wykazie | wzór WZ-MI z 21.05.2026 (ten sam plik na stronie Enei 14.10.2026) |
| PGE | certyfikat albo sprawozdanie z testu zgodności w trybie uproszczonym na liście załączników, bez zwolnienia | wzór W-ZM |
| Stoen | certyfikat (albo deklaracja zgodności lub sprawozdanie z testu) jako załącznik nr 3, bez zwolnienia | wzór zgłoszenia z 19.05.2025 |
Wzory PGE, Stoenu, Energi i Tauronu sprawdzaliśmy w kopiach z 7.10.2026. Zasada „bez certyfikatu, gdy jest w wykazie” nie zmienia komunikatu z 5 października: od 2027 roku chodzi o wykaz 1.3.
Przy PGE i Stoenie przygotuj PDF certyfikatu. Na stronie modelu falownika w VoltValue przycisk „Certyfikat NC RfG” otwiera PDF u producenta, gdy mamy oficjalny plik z numerem zgodnym z wykazem. Większość tych plików pochodzi z ery wykazu 1.2, więc przed zgłoszeniem w 2027 roku porównaj numer z wykazem 1.3.
Co zrobić, gdy falownika nie ma w wykazie 1.3?
Kolejność zależy od tego, czy falownik już wisi na ścianie, czy dopiero go wybierasz.
Przed zakupem.
- Wybierz model, który jest w wykazie 1.3 z datą akceptacji po 2026 roku. Tak zalecają sami operatorzy w komunikacie z 5 października.
- Poproś instalatora o numer dokumentu z wykazu 1.3 dla falownika z oferty. W ocenie oferty oznaczamy falowniki, które mają certyfikat tylko z wykazu 1.2.
- Więcej o tym, co sprawdzić w ofercie poza ceną: jak porównać oferty na instalację PV i oferta fotowoltaiki z magazynem.
Falownik kupiony, jest tylko w wykazie 1.2.
- Jeśli to możliwe, złóż zgłoszenie najpóźniej 31 grudnia 2026. Komunikat odnosi zakaz do zgłoszeń od 1 stycznia 2027. Pamiętaj, że zgłoszenie składa się po montażu.
- Sprawdź najnowszy wykaz 1.3. Wykaz jest aktualizowany co najmniej raz w miesiącu, a producenci dopisują nowe certyfikaty.
Falownika nie ma w żadnym wykazie.
- PTPiREE zaleca kontakt z producentem albo jego oficjalnym przedstawicielem. Certyfikaty do wykazu zgłasza jednostka certyfikująca na adres PTPiREE. Weryfikacja trwa do 14 dni roboczych, a certyfikat musi być po polsku albo z tłumaczeniem.
- Tauron i Enea w takim przypadku wymagają dołączenia kart katalogowych i certyfikatu wydanego przez upoważniony podmiot certyfikujący. Od 2027 roku według komunikatu musi to być certyfikat wydany według WiPWC 1.3.
- O ostateczną decyzję w konkretnej sprawie zapytaj swojego operatora przed złożeniem zgłoszenia. Wpis do wykazu ani certyfikat nie gwarantują przyłączenia.
Pozostałe dokumenty, terminy i moc przyłączeniową opisujemy w artykule o zgłoszeniu mikroinstalacji do OSD, a dane magazynu w tekście o zgłoszeniu magazynu energii do OSD. Wypełniony wniosek z danymi sprzętu i statusem certyfikatu falownika przygotujesz w narzędziu do zgłoszenia mikroinstalacji: wybór operatora jest dostępny dla każdego, pełny wniosek po zalogowaniu.
Najczęstsze pytania
Co to jest certyfikat NC RfG?
To dokument wydany przez upoważniony podmiot certyfikujący, który potwierdza, że falownik spełnia wymagania kodeksu sieci z rozporządzenia (UE) 2016/631 i polskich Wymogów Ogólnego Stosowania. Operator sieci sprawdza go przy zgłoszeniu mikroinstalacji, najczęściej przez wykaz PTPiREE.
Które falowniki mają certyfikat NC RfG?
Te, które są w wykazie urządzeń PTPiREE. Od zgłoszeń z 1 stycznia 2027 liczy się tylko wykaz 1.3, a w naszym katalogu na 7 października 2026 certyfikat z wykazu 1.3 akceptowany po 2026 roku miało 16,4% ofert falowników, najwięcej u Sofara (82%).
Gdzie znaleźć listę certyfikowanych falowników?
Na stronie wykazu certyfikatów PTPiREE, jako dwa pliki PDF: wykaz 1.2 i wykaz 1.3. Pobieraj zawsze najnowszą wersję, bo wykaz jest aktualizowany co najmniej raz w miesiącu.
Czym różni się wykaz PTPiREE 1.2 od 1.3?
Wykaz 1.2 obejmuje certyfikaty według WiPWC 1.2 i jest akceptowany do 31 grudnia 2026. Wykaz 1.3 obejmuje certyfikaty według WiPWC 1.3, ma kolumnę wersji WOS i daty akceptacji nawet do 2031 roku.
Czy falownik z wykazu 1.2 można zgłosić w 2027 roku?
Według komunikatu operatorów z 5 października 2026 nie: dla zgłoszeń od 1 stycznia 2027 urządzenia z wykazu 1.2 nie będą akceptowane. Zgłoszenie złożone do 31 grudnia 2026 mieści się w starych zasadach.
Czy trzeba dołączyć certyfikat NC RfG do zgłoszenia mikroinstalacji?
U Tauronu, Energi i Enei nie, jeśli falownik jest w wykazie PTPiREE. PGE i Stoen wymieniają certyfikat w załącznikach bez takiego zwolnienia.
Co zrobić, gdy falownika nie ma w wykazie PTPiREE?
Skontaktuj się z producentem albo jego oficjalnym przedstawicielem, bo to jednostka certyfikująca zgłasza certyfikat do wykazu. Do zgłoszenia dołącz karty katalogowe i certyfikat, a przed złożeniem zapytaj operatora, czy go przyjmie.
Czy certyfikat NC RfG ma termin ważności?
W procesie przyłączenia liczy się data akceptacji z wykazu PTPiREE, a nie data wpisana w certyfikacie. Część pozycji wykazu 1.3 ma tę datę ustawioną na 31 grudnia 2026.
Stan prawny i źródła
Stan na 14 października 2026. Podstawą jest rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631 (NC RfG), Wymogi Ogólnego Stosowania i dokument PTPiREE „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów” w wersjach 1.2 i 1.3. Termin 1 stycznia 2027 wynika z komunikatu operatorów z 5 października 2026, a nie z ustawy. Liczby z katalogu VoltValue pochodzą z dopasowania z 7 października 2026. Ten tekst nie jest poradą prawną.
Źródła (odczyt 14.10.2026, chyba że zaznaczono inaczej):
- PTPiREE, wykaz certyfikatów: ptpiree.pl/kodeksy-sieci/wykaz-certyfikatow (wykaz 1.3 z 12.10.2026, wykaz 1.2 z 21.09.2026, zasady zgłaszania certyfikatów, zalecenie kontaktu z producentem)
- PTPiREE, warunki i procedury wykorzystania certyfikatów (WiPWC 1.2 i 1.3, Bank Nastaw): ptpiree.pl/kodeksy-sieci/warunki-i-procedury
- PGE Dystrybucja, komunikat z 5.10.2026: pgedystrybucja.pl/strona-glowna/komunikaty/komunikat-dotyczacy-wykazu-urzadzen-zgodnych-z-wymaganiami-nc-rfg
- Tauron Dystrybucja, komunikat z 5.10.2026: tauron-dystrybucja.pl/o-spolce/komunikaty/2026/10/05
- Energa-Operator, komunikat z 5.10.2026: energa-operator.pl/aktualnosci/877812/komunikat-dotyczacy-wykazu-urzadzen-zgodnych-z-wymaganiami-nc-rfg
- Stoen Operator, komunikat z 5.10.2026 w aktualnościach: stoen.pl/pl/aktualnosci
- Tauron Dystrybucja, „Mikroinstalacja”: tauron-dystrybucja.pl/przylaczenie-do-sieci/przylaczenie/mikroinstalacja
- Enea Operator, wzór WZ-MI z 21.05.2026: operator.enea.pl/media/3283/4-oze-mikroinstalacje/wz-mi-wniosek-edytowalny21052026pdf.pdf
- Wzory zgłoszeń PGE (W-ZM), Energi, Stoenu i Tauronu (ZM wer. 4), kopie ze stron operatorów z 7.10.2026; wykazy PTPiREE 1.3 z 7.10.2026 i 1.2 z 21.09.2026 (dopasowanie 7.10.2026)
- Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631 z 14 kwietnia 2016 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci, Dz. Urz. UE L 112 z 27.04.2016