Certyfikat NC RfG falownika: wykaz PTPiREE 1.2 i 1.3, zmiana od 2027 i które falowniki w sklepach ją spełniają

Od zgłoszeń z 1.01.2027 operatorzy przyjmą tylko falowniki z wykazu PTPiREE 1.3. Sprawdź, które marki w nim są i co zrobić, gdy falownika brak.

Aktualizacja: 2026-10-14. Opracowanie: VoltValue.

Certyfikat NC RfG potwierdza, że falownik spełnia unijne wymagania przyłączenia do sieci, a o tym, czy operator go przyjmie, decyduje wykaz urządzeń PTPiREE. Do 31 grudnia 2026 roku liczy się wykaz w wersji 1.2 albo 1.3. Dla zgłoszeń mikroinstalacji składanych od 1 stycznia 2027 roku operatorzy będą akceptować tylko urządzenia z wykazu 1.3. W naszym katalogu na 7 października 2026 taki certyfikat, akceptowany także po 2026 roku, miało 16,4% ofert falowników.

Co to jest certyfikat NC RfG i kogo dotyczy?

NC RfG to kodeks sieci z rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 o wymogach przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci. W Polsce szczegóły opisują Wymogi Ogólnego Stosowania (WOS) oraz dokument PTPiREE „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów” (WiPWC). Certyfikat wydaje upoważniony podmiot certyfikujący, a nie producent.

Domowa instalacja do 50 kW to mikroinstalacja, a w języku NC RfG moduł wytwarzania energii typu A. Wzór zgłoszenia Tauronu zaznacza, że zapisy NC RfG dotyczą mikroinstalacji od 0,8 kW mocy maksymalnej. W praktyce certyfikat dotyczy falownika: sieciowego, hybrydowego albo przekształtnika współpracującego z magazynem energii.

Wzory zgłoszeń pięciu największych operatorów (PGE, Tauron, Enea, Energa, Stoen) zawierają oświadczenie, że zgłaszający ma wymagane certyfikaty. Wzory PGE, Tauronu, Enei i Energi odsyłają wprost do wykazu PTPiREE, a żaden z pięciu operatorów nie publikuje własnej listy falowników. „Lista falowników PGE” to w praktyce ten sam wykaz PTPiREE.

Czym różni się wykaz 1.2 od wykazu 1.3?

PTPiREE publikuje dwa osobne pliki PDF na stronie wykazu certyfikatów. Oba zawierają numer dokumentu, datę akceptacji, producenta, rodzaj urządzenia, typ lub model, zakres wymagań i wersję oprogramowania.

Wykaz 1.2Wykaz 1.3
Certyfikaty wydane wedługWiPWC 1.2WiPWC 1.3 (obowiązuje od 1.11.2024, obowiązkowo od 1.01.2027)
Dopisek PTPiREE„akceptowany do dnia 31 grudnia 2026 r.”„akceptowany od dnia 1 listopada 2024 r.”
Wersja, którą analizowaliśmy21.09.2026, 851 stron, 8 526 pozycji7.10.2026, 218 stron, 2 413 pozycji
Kolumna wersji WOSbrakWOS 2018 albo WOS 2025
Data akceptacji w kolumniew 99% pozycji 31.12.2026od 2026 do 2031
Aktualizacjaco najmniej raz w miesiącuco najmniej raz w miesiącu; nowa wersja 12.10.2026

Dwie rzeczy z tej tabeli mają znaczenie przy zakupie:

Co zmienia komunikat operatorów z 5 października 2026?

5 października 2026 operatorzy opublikowali komunikat w tej samej treści. 14 października 2026 sprawdziliśmy go na stronach PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa-Operator i Stoen Operator. Najważniejsze zdania:

Komunikat raz pisze „po 1 stycznia 2027”, a raz „od 1 stycznia 2027”. Bezpieczniej przyjąć, że już zgłoszenie złożone 1 stycznia 2027 podlega nowej zasadzie.

Co to znaczy w praktyce: liczy się data złożenia zgłoszenia, a nie data zakupu falownika. Zgłoszenie składa się po montażu, najpóźniej 30 dni przed planowanym uruchomieniem (tak opisuje to Tauron). Kto montuje instalację w grudniu, a zgłasza ją w styczniu, z falownikiem z samego wykazu 1.2 ryzykuje odmowę.

Które falowniki są w wykazie 1.3? Nasze dane z katalogu

Dopasowaliśmy oba wykazy PTPiREE do falowników z katalogu VoltValue. Liczymy udział ofert w sklepach, a nie modeli, bo to pokazuje, co realnie można kupić.

Metoda. Dane z 7 października 2026: 1 246 modeli falowników i 5 256 ofert z katalogu VoltValue oraz 10 939 pozycji odczytanych z wykazów 1.3 (z 7.10.2026) i 1.2 (z 21.09.2026). Model uznajemy za znaleziony, gdy jego kod (np. GW8K-ET) albo, przy braku kodu, dwa lub trzy sąsiednie słowa nazwy występują w wierszu wykazu tej samej marki. „1.3 po 2026” oznacza dokument z wykazu 1.3 z datą akceptacji w 2027 roku lub później. Tabelę przeliczyliśmy skryptem 14 października 2026 na danych z 7 października.

Ograniczenia. To dolna granica. Wykaz zapisuje część serii inaczej niż sklepy (SolarEdge, Sigenergy, FoxESS), więc część falowników z certyfikatem nie została znaleziona. Dopasowanie po słowach nazwy może też wskazać sąsiedni wariant serii. PTPiREE opublikowało nowy wykaz 1.3 12 października 2026, czyli po naszym dopasowaniu.

MarkaModeliOfertModeli z 1.3 po 2026Oferty: 1.3 po 2026Oferty: tylko do 31.12.2026Oferty: brak w wykazach
Huawei10264700,0%90,6%9,4%
Sofar915275681,8%15,7%2,5%
Deye1185062517,8%80,6%1,6%
Solplanet6447200,0%87,7%12,3%
FoxESS6240242,0%34,6%63,4%
Fronius8739100,0%91,0%9,0%
GoodWe623251737,2%50,2%12,6%
SolaX652721726,5%54,8%18,8%
SolarEdge5226100,0%30,7%69,3%
Solis5223553,4%71,1%25,5%
Growatt6020500,0%96,6%3,4%
Sungrow611761240,3%32,4%27,3%
SMA33173727,2%58,4%14,5%
Hoymiles3213610,7%95,6%3,7%
Cały katalog1 2465 25615616,4%62,2%21,4%
falowniki hybrydowe5262 5938918,0%67,9%14,1%
falowniki sieciowe6772 5656715,5%55,8%28,7%

„Tylko do 31.12.2026” to oferty, dla których znaleźliśmy wyłącznie dokumenty z wykazu 1.2 albo dokumenty z wykazu 1.3 z datą akceptacji w 2026 roku. Kolumna „brak w wykazach” nie znaczy, że certyfikatu nie ma: znaczy, że nie znaleźliśmy modelu w wykazie.

Co z tego wynika:

Wykaz 1.3 rośnie z każdą aktualizacją. W narzędziu do zgłoszenia mikroinstalacji po wybraniu falownika zobaczysz, czy jest w wykazie 1.3 i do kiedy certyfikat jest akceptowany. Status opiera się na tym samym dopasowaniu, odświeżanym po nowych wykazach.

Jak sprawdzić falownik w wykazie PTPiREE?

1. Pobierz najnowszy plik wykazu 1.3 ze strony PTPiREE.

2. Szukaj po kodzie modelu z karty katalogowej, bez dopisków sklepu. Wykaz bywa krótszy niż tabliczka (SolarEdge „SE8K” zamiast pełnego kodu).

3. Sprawdź datę akceptacji: przy zgłoszeniu w 2027 roku musi być późniejsza niż data zgłoszenia.

4. Sprawdź wersję WOS: pozycje WOS 2018 w wykazie 1.3 mają zwykle datę akceptacji 31.12.2026.

5. Sprawdź wersję oprogramowania: certyfikat dotyczy konkretnego firmware. PTPiREE zastrzega, że wpis nie gwarantuje przyłączenia.

6. Przy magazynie energii szukaj falownika hybrydowego albo przekształtnika do współpracy z magazynem. W wykazie występują jako „falownik fotowoltaiczny z opcją akumulatora” albo „przekształtnik do współpracy z magazynem energii”.

Czy do zgłoszenia trzeba dołączyć certyfikat?

To zależy od operatora. Wszyscy wymagają, żeby urządzenie miało certyfikat, ale nie wszyscy każą go załączać, gdy falownik jest w wykazie.

OperatorZasadaGdzie to jest
Tauronkarty katalogowe i certyfikat dołączasz tylko wtedy, gdy modelu falownika nie ma w wykazie PTPiREEstrona „Mikroinstalacja” (sprawdzone 14.10.2026), wzór ZM wer. 4
Energaprzy sprzęcie z listy PTPiREE „nie ma konieczności dostarczenia” certyfikatuprzypis 6 we wzorze zgłoszenia
Eneazałączniki 2 i 3 (karty katalogowe i certyfikat) uzupełniasz tylko, gdy modelu falownika nie ma w wykaziewzór WZ-MI z 21.05.2026 (ten sam plik na stronie Enei 14.10.2026)
PGEcertyfikat albo sprawozdanie z testu zgodności w trybie uproszczonym na liście załączników, bez zwolnieniawzór W-ZM
Stoencertyfikat (albo deklaracja zgodności lub sprawozdanie z testu) jako załącznik nr 3, bez zwolnieniawzór zgłoszenia z 19.05.2025

Wzory PGE, Stoenu, Energi i Tauronu sprawdzaliśmy w kopiach z 7.10.2026. Zasada „bez certyfikatu, gdy jest w wykazie” nie zmienia komunikatu z 5 października: od 2027 roku chodzi o wykaz 1.3.

Przy PGE i Stoenie przygotuj PDF certyfikatu. Na stronie modelu falownika w VoltValue przycisk „Certyfikat NC RfG” otwiera PDF u producenta, gdy mamy oficjalny plik z numerem zgodnym z wykazem. Większość tych plików pochodzi z ery wykazu 1.2, więc przed zgłoszeniem w 2027 roku porównaj numer z wykazem 1.3.

Co zrobić, gdy falownika nie ma w wykazie 1.3?

Kolejność zależy od tego, czy falownik już wisi na ścianie, czy dopiero go wybierasz.

Przed zakupem.

Falownik kupiony, jest tylko w wykazie 1.2.

Falownika nie ma w żadnym wykazie.

Pozostałe dokumenty, terminy i moc przyłączeniową opisujemy w artykule o zgłoszeniu mikroinstalacji do OSD, a dane magazynu w tekście o zgłoszeniu magazynu energii do OSD. Wypełniony wniosek z danymi sprzętu i statusem certyfikatu falownika przygotujesz w narzędziu do zgłoszenia mikroinstalacji: wybór operatora jest dostępny dla każdego, pełny wniosek po zalogowaniu.

Najczęstsze pytania

Co to jest certyfikat NC RfG?

To dokument wydany przez upoważniony podmiot certyfikujący, który potwierdza, że falownik spełnia wymagania kodeksu sieci z rozporządzenia (UE) 2016/631 i polskich Wymogów Ogólnego Stosowania. Operator sieci sprawdza go przy zgłoszeniu mikroinstalacji, najczęściej przez wykaz PTPiREE.

Które falowniki mają certyfikat NC RfG?

Te, które są w wykazie urządzeń PTPiREE. Od zgłoszeń z 1 stycznia 2027 liczy się tylko wykaz 1.3, a w naszym katalogu na 7 października 2026 certyfikat z wykazu 1.3 akceptowany po 2026 roku miało 16,4% ofert falowników, najwięcej u Sofara (82%).

Gdzie znaleźć listę certyfikowanych falowników?

Na stronie wykazu certyfikatów PTPiREE, jako dwa pliki PDF: wykaz 1.2 i wykaz 1.3. Pobieraj zawsze najnowszą wersję, bo wykaz jest aktualizowany co najmniej raz w miesiącu.

Czym różni się wykaz PTPiREE 1.2 od 1.3?

Wykaz 1.2 obejmuje certyfikaty według WiPWC 1.2 i jest akceptowany do 31 grudnia 2026. Wykaz 1.3 obejmuje certyfikaty według WiPWC 1.3, ma kolumnę wersji WOS i daty akceptacji nawet do 2031 roku.

Czy falownik z wykazu 1.2 można zgłosić w 2027 roku?

Według komunikatu operatorów z 5 października 2026 nie: dla zgłoszeń od 1 stycznia 2027 urządzenia z wykazu 1.2 nie będą akceptowane. Zgłoszenie złożone do 31 grudnia 2026 mieści się w starych zasadach.

Czy trzeba dołączyć certyfikat NC RfG do zgłoszenia mikroinstalacji?

U Tauronu, Energi i Enei nie, jeśli falownik jest w wykazie PTPiREE. PGE i Stoen wymieniają certyfikat w załącznikach bez takiego zwolnienia.

Co zrobić, gdy falownika nie ma w wykazie PTPiREE?

Skontaktuj się z producentem albo jego oficjalnym przedstawicielem, bo to jednostka certyfikująca zgłasza certyfikat do wykazu. Do zgłoszenia dołącz karty katalogowe i certyfikat, a przed złożeniem zapytaj operatora, czy go przyjmie.

Czy certyfikat NC RfG ma termin ważności?

W procesie przyłączenia liczy się data akceptacji z wykazu PTPiREE, a nie data wpisana w certyfikacie. Część pozycji wykazu 1.3 ma tę datę ustawioną na 31 grudnia 2026.

Stan prawny i źródła

Stan na 14 października 2026. Podstawą jest rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631 (NC RfG), Wymogi Ogólnego Stosowania i dokument PTPiREE „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów” w wersjach 1.2 i 1.3. Termin 1 stycznia 2027 wynika z komunikatu operatorów z 5 października 2026, a nie z ustawy. Liczby z katalogu VoltValue pochodzą z dopasowania z 7 października 2026. Ten tekst nie jest poradą prawną.

Źródła (odczyt 14.10.2026, chyba że zaznaczono inaczej):