Hoymiles HIT czy Deye SG05LP3: który falownik wybrać do domu
Ceny do 15 kW prawie równe. HIT ma od 8 kW więcej MPPT, Deye ekran i większy prąd na MPPT. Certyfikat na 2027, sprawność, gwarancja. Fakty i mity.
Aktualizacja: 2026-11-02. Opracowanie: VoltValue.
Oba falowniki są do siebie bardzo podobne, a do 15 kW kosztują prawie tyle samo. Wybieraj według dachu: przy trzech lub czterech połaciach i mocy od 8 kW lepiej pasuje Hoymiles HIT, a przy dwóch połaciach i stringach łączonych równolegle Deye SG05LP3. Różnica sprawności to według kart około 100 zł rocznie, więc nie powinna przesądzać. Jeśli zgłaszasz instalację po 1 stycznia 2027, najpierw sprawdź certyfikat, bo dziś żadna z tych serii nie ma daty akceptacji po 2026 roku. Niezależnego testu obu falowników nie znaleźliśmy.
Fakty i mity o Hoymiles HIT i Deye SG05LP3
| Twierdzenie | Werdykt | Co pokazują dane |
|---|---|---|
| Główna przewaga HIT to 4 MPPT, a Deye ma 2 | Częściowo prawda | 4 MPPT są dopiero od 12 kW. 8 i 10 kW ma 3, a 5 i 6 kW ma 2, tyle co Deye |
| HIT 10 kW ma tylko 3 MPPT | Prawda | Tak podają obecne karty i strona producenta. Najstarsza wersja karty podawała 4 |
| HIT jest znacznie wydajniejszy | Częściowo prawda | Karta daje 0,6 do 1,0 punktu więcej, czyli około 20 do 100 zł rocznie. Niezależnego testu nie ma |
| HIT bierze mniej prądu na własne potrzeby | Brak dowodu | Około 70 W wobec 102 do 110 W przy 20 kW, ale to pomiary różnych osób różnymi przyrządami |
| HIT bierze tylko 15 do 17 W | Częściowo prawda | Dotyczy czuwania albo pracy bez funkcji ESS. Z ESS około 70 W |
| HIT nie ma ekranu | Częściowo prawda | Wersja G3 nie ma. Wersję G3S sprzedawcy opisują z ekranem, strona producenta o nim nie wspomina |
| HIT jest droższy od Deye | Nieprawda | Do 15 kW różnica to najwyżej około 600 zł, w obie strony. Przy 20 kW HIT jest tańszy o 1,0 do 1,3 tys. zł |
| W Deye sprzedaży z magazynu nie zaprogramujesz bez EMS | Nieprawda | Instrukcja SG04LP3 opisuje sprzedaż w ustawionych godzinach. EMS potrzebny jest do reagowania na zmienne ceny |
| Pełne ustawienia HIT są tylko na koncie instalatora | Częściowo prawda | Zgodne z relacjami, ale na forum ktoś dostał ten status od pomocy Hoymiles |
| Hoymiles ma lepszy serwis niż Deye | Brak dowodu | Opinie są sprzeczne po obu stronach, a nikt nie publikuje czasów naprawy |
| Gwarancja HIT to 10 lat, a Deye 5 | Częściowo prawda | Hoymiles podaje 10 lat. Dokument Deye dla SM2 też mówi o 10 latach w Europie, ale karty i sklepy podają 5 lub 10 |
| Hoymiles to świeży sprzęt | Prawda | Premiera w kwietniu 2025. O awaryjności to jednak nic nie mówi |
| Deye miał aferę przekaźnikową | Częściowo prawda | Sprawa dotyczyła mikrofalowników, nie hybryd SG05LP3 |
| Agregat to przewaga Hoymiles | Nieprawda | Obie karty obsługują generator. Testu obu z tym samym agregatem nie ma |
| Po zaniku sieci EPS w HIT chwilę znika | Brak dowodu | Karta podaje poniżej 10 ms, dwie relacje są bez pomiaru. Karta Deye nie podaje czasu wcale |
| Da się zdalnie wyłączyć taki falownik | Częściowo prawda | Opisano spór Sol-Ark z Deye i wyłączenia w listopadzie 2024. Obie firmy są z Chin. Podobnego przypadku w Polsce nie znaleźliśmy |
Uwaga: certyfikat przy zgłoszeniu po 1 stycznia 2027
Sprawdziliśmy wykaz PTPiREE 1.3 z 26 października 2026:
| Seria | Wykaz 1.3 | Data akceptacji |
|---|---|---|
| Hoymiles HIT G3 i G3S | jest, certyfikat według WOS 2018 | 31.12.2026 |
| Deye SG05LP3-EU-SM2 | nie ma | w wykazie 1.2, 31.12.2026 |
| Deye SG05LP1 i SG01HP3, dla porównania | są, certyfikat według WOS 2025 | sierpień 2031 |
Operatorzy zapowiedzieli, że zgłoszenia od 1 stycznia 2027 mają dotyczyć urządzeń z certyfikatami według nowych zasad, a przed wyborem falownika trzeba sprawdzić datę w wykazie 1.3. Liczy się data zgłoszenia, a nie zakupu. Szczegóły opisaliśmy w artykule o certyfikacie NC RfG.
Wykaz zmienia się co miesiąc, więc sprawdź najnowszy w dniu zakupu. Zapytaj też wykonawcę, kiedy złoży zgłoszenie. W wykazie 1.2 widzieliśmy tylko Deye z oznaczeniem SM2, więc przy wersji bez SM2 poproś o dokument.
Czym różnią się na kartach?
| Parametr | Hoymiles HIT-L-G3 | Deye SG05LP3-EU-SM2 |
|---|---|---|
| Moce | 5, 6, 8, 10, 12, 15, 17, 20 kW | 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20 kW |
| MPPT | 5 i 6 kW: 2; 8 i 10 kW: 3; od 12 kW: 4 | zawsze 2 |
| Prąd i stringi na MPPT | 20 A, 1 string | do 8 kW 20 A, 1 string; 10 i 12 kW 26 A, 2 stringi; od 14 kW 36 A, 2 stringi |
| Napięcie PV, zakres MPPT | do 1000 V, 150 do 900 V | do 800 V, 200 do 650 V, od 14 kW 160 do 650 V |
| Sprawność europejska | 97,6% do 10 kW, 98,0% od 12 kW | 97,0% |
| Bateria do AC | do 95,7% | karta nie podaje |
| Przepust AC | 50 A | 45 A, od 14 kW 70 A |
| Harmonogram | 8 przedziałów | 6 przedziałów |
| Ekran | LED i aplikacja, G3S z ekranem według sprzedawców | LCD |
| Chłodzenie i hałas | 5 i 6 kW naturalne, poniżej 45 dB; od 8 kW wentylator, poniżej 60 dB | powietrzne, do 55 dB; od 14 kW poniżej 60 dB |
| Obudowa, masa | IP66, 41 kg | IP65, 35,2 kg; od 14 kW 51,9 kg |
Dane z kart: HIT REV1.7 i REV1.0, Deye 3 do 12 kW (plik u dystrybutora) i Deye 14 do 20 kW. Prądy baterii są bardzo zbliżone, a oba pozwalają na 50% mocy na fazę, 2 razy moc przez 10 s poza siecią i 10 falowników równolegle.
Sprawdź też kartę konkretnego egzemplarza. Hoymiles zmienił dane HIT-10L-G3 z 4 na 3 MPPT, a sklepy nadal podają różne liczby.
Który lepiej pasuje do mojego dachu?
Tu leży główna różnica. Każdy MPPT obsługuje jedną połać albo jeden kierunek.
| Moc | MPPT HIT | MPPT Deye | Suma prądu PV, HIT | Suma prądu PV, Deye |
|---|---|---|---|---|
| 5 i 6 kW | 2 | 2 | 40 A | 40 A |
| 8 kW | 3 | 2 | 60 A | 40 A |
| 10 kW | 3 | 2 | 60 A | 52 A |
| 12 kW | 4 | 2 | 80 A | 52 A |
| 15 i 20 kW | 4 | 2 | 80 A | 72 A |
Co z tego wynika według naszego rachunku, dla modułu o napięciu około 55 V na mrozie i prądzie roboczym 14 A:
- Długość stringu. Deye około 14 modułów, HIT około 18, jeśli ograniczają je tylko 800 i 1000 V. Policz to dla swojego modułu.
- Dwa stringi na jednym MPPT. Deye od 14 kW przyjmie je bez obcinania mocy, przy 10 i 12 kW z lekkim obcinaniem. W HIT każdy MPPT ma jeden string.
- Trzy lub cztery połacie. Od 8 kW HIT nie wymaga kompromisu. W Deye dwie połacie musiałyby dzielić jeden MPPT, co ma sens tylko przy zbliżonym kierunku.
Ile kosztują?
Oferty z katalogu VoltValue, stan na 2 listopada 2026, bez montażu i magazynu:
| Moc | HIT-G3, najtaniej | HIT-G3, mediana | Deye SM2, najtaniej | Deye SM2, mediana |
|---|---|---|---|---|
| 5 kW | 5 594 zł | 6 351 zł | 6 056 zł | 6 492 zł |
| 6 kW | 6 059 zł | 6 315 zł | 6 081 zł | 6 726 zł |
| 8 kW | 5 923 zł | 6 819 zł | 6 488 zł | 7 014 zł |
| 10 kW | 6 593 zł | 6 961 zł | 6 704 zł | 7 309 zł |
| 12 kW | 7 380 zł | 7 964 zł | 7 200 zł | 7 710 zł |
| 15 kW | 8 292 zł | 8 997 zł | 8 364 zł | 8 653 zł |
| 20 kW | 8 999 zł | 9 672 zł | 10 024 zł | 10 947 zł |
Wersja G3S kosztuje zwykle podobnie jak G3, przy 20 kW od 8 818 zł. Do 15 kW cena niczego nie przesądza, ale przy 20 kW HIT jest wyraźnie tańszy. Ceny zmieniają się często, więc porównaj je w dniu zakupu.
Czy różnica sprawności ma znaczenie?
Niewielkie. Na 10 MWh rocznie 0,6 do 1,0 punktu to 60 do 100 kWh, czyli około 20 do 100 zł rocznie, według naszego rachunku przy cenie od 0,33 do 1,04 zł za kWh. To deklaracje producentów, a nie pomiar.
Karta Deye nie podaje sprawności od baterii do AC, więc tej drogi nie da się porównać. Różnicę w typie baterii opisaliśmy osobno w tekście o magazynach LV i HV.
Z poborem własnym jest podobnie. Najbliższa para to Deye 20 kW z 102 do 110 W i HIT 20 kW z około 70 W, ale mierzyły to różne osoby. Gdyby różnica się potwierdziła, dałaby około 290 do 360 zł rocznie. Więcej w artykule o poborze własnym.
Ekran, konto i sterowanie
Deye ma ekran LCD, więc wiele ustawisz na miejscu, choć nastawy sieci w nowszym oprogramowaniu są według relacji zablokowane hasłem instalatora. Użytkownicy zgodnie chwalą integracje przez Modbus, choć dokumentu producenta o rejestrach nie czytaliśmy. Instrukcja SG04LP3 opisuje sprzedaż energii z magazynu w ustawionych godzinach. Instrukcji SG05LP3 nie udało się nam pobrać.
HIT G3 ma LED i aplikację. Ważne parametry zmienia konto instalatora, więc przed montażem ustal, kto będzie mieć do niego dostęp. Na forum Akkudoktor użytkownik uruchomił falownik przez Bluetooth, bez internetu, a inni sterują nim przez Modbus z Home Assistant. Według relacji z drugiej ręki rejestry są dostępne po umowie poufności.
Do dotacji PME2 oba tematy opisaliśmy w tekście o EMS: dla Deye znaleźliśmy certyfikat loggera, a dla Hoymiles żadnego dokumentu cyberbezpieczeństwa. Obie marki mają listy baterii innych producentów, co pokazujemy w tabeli zgodności.
Gwarancja i serwis
| Hoymiles | Deye | |
|---|---|---|
| Okres w Europie | 10 lat | 10 lat w dokumencie dla SM2, na karcie 5 lub 10 |
| Co obejmuje | wymianę urządzenia | naprawę lub wymianę, także LCD i wentylator |
| Czego nie obejmuje | montażu, uruchomienia, dojazdu | demontażu i ponownego montażu |
| Komu zgłosić | instalatorowi, a on dystrybutorowi | producentowi, z numerem seryjnym i opisem usterki |
| Elementy z krótszą gwarancją | moduł komunikacji 2 lata, licznik 1 do 3 lat | w dokumencie nie wskazano |
Sklepy często podają dla Deye 5 lat, a starsza czeska wersja warunków wyłącza po 5 latach robociznę, LCD i wentylatory, choć wymienia inne modele. Poproś sprzedawcę o warunki na piśmie dla swojego modelu.
Demontaż i ponowny montaż nie są objęte gwarancją w żadnym z tych dokumentów, więc zapytaj wykonawcę, ile to kosztuje. Serwisu nie umiemy uczciwie ocenić. W grupach opinie są sprzeczne po obu stronach, a czasów naprawy nie publikuje żadna z firm.
Który wybrać?
- Trzy lub cztery połacie, moc od 8 kW: HIT.
- Długie stringi, duże napięcie: HIT.
- 5 lub 6 kW: ceny są podobne. HIT jest cichszy i bez wentylatora, a Deye ma ekran.
- Dwie połacie, stringi równolegle, 14 do 18 kW: Deye. HIT nie ma mocy 14, 16 i 18 kW.
- 20 kW: sprawdź oba. Deye ma większy prąd na MPPT i przepust 70 A, HIT ma 4 MPPT i jest tańszy.
- Chcesz ustawiać na miejscu i bez aplikacji: Deye albo HIT-G3S, po sprawdzeniu ekranu u sprzedawcy.
- Mała moc 3 lub 4 kW na trzech fazach: tylko Deye.
Jeśli obie opcje pasują do dachu, zdecyduj według wykonawcy. Zapytaj, który falownik uruchamiał, kto przejmie zgłoszenie gwarancyjne i kto ma dostęp do konta. Jeśli zależy Ci na pracy bez sieci, przeczytaj też o zasilaniu awaryjnym.
Czego nie udało się ustalić?
Nie znaleźliśmy niezależnego testu sprawności, poboru ani przełączania obu falowników, danych o awaryjności ani czasach serwisu w Polsce. Nie wiemy, czy Deye certyfikuje SG05LP3 według nowych zasad ani czy Hoymiles dostanie nowszy certyfikat. Instrukcji SG05LP3 i HIT nie udało się nam przeczytać w całości, a zakres dostępu instalatora potwierdzają tylko relacje. Twierdzenia z grup podajemy w parafrazie. Rachunki kosztów, stringów i prądu są nasze. Stan na 2 listopada 2026.