Magazyn energii LV czy HV: fakty i mity o niskim i wysokim napięciu
LV czy HV? HV ma około 4 punkty sprawności więcej na cyklu, ale to 15 do 120 zł rocznie przy dopłacie od 0,9 tys. zł. Ceny, bezpieczeństwo, rozbudowa.
Aktualizacja: 2026-11-02. Opracowanie: VoltValue.
Magazyn HV ma lepszą sprawność, ale w typowym domu różnica rzadko zwraca dopłatę. Karty tej samej marki dają HV około 4 punkty procentowe więcej na pełnym cyklu, czyli zwykle 15 do 120 zł rocznie, a komplet HV kosztuje o 0,9 do 14 tys. zł więcej. W bezpieczeństwie nie ma jednego zwycięzcy: LV wygrywa przy porażeniu i łuku, HV przy prądzie i kablach. Dla magazynu 10 do 35 kWh LV jest zwykle rozsądniejszym wyborem, o ile moduły udźwigną prąd falownika.
Fakty i mity o magazynach LV i HV
| Twierdzenie | Werdykt | Co pokazują dane |
|---|---|---|
| HV ma wyższą sprawność niż LV | Prawda | Karty tej samej marki dają 1,8 do 2,8 punktu więcej w jedną stronę, HTW Berlin wiąże wyższe napięcie z wyższą sprawnością falownika |
| Różnica sprawności to około 1% | Częściowo prawda | W jedną stronę 1,8 do 2,8 punktu, na pełnym cyklu około 4 |
| Niższa cena LV to nic wobec strat | Nieprawda | Straty to zwykle 15 do 120 zł rocznie, a dopłata do HV zaczyna się od 0,9 tys. zł |
| Na LV stracisz 26 do 32 tys. zł przez 15 lat przy 14 kWp | Nieprawda | Rachunek z kart daje około 3,3 tys. zł. Nawet suma najgorszych założeń to 15,5 do 22,2 tys. zł |
| LV jest tańszy | Prawda | Mediana 561 zł za kWh wobec 1 331 zł w przedziale 13 do 20 kWh. Falownik HV bywa tańszy, ale komplet i tak jest droższy |
| LV jest bezpieczniejszy, HV jest bezpieczniejszy | Częściowo prawda | Zależy od zagrożenia. LV lepiej przy porażeniu i łuku, HV przy prądzie i kablach. Statystyk wypadków według klasy nie ma |
| Niebezpieczne jest natężenie, nie napięcie | Częściowo prawda | Prąd płynący przez ciało wyznacza napięcie, więc 200 A z baterii LV nie popłynie przez człowieka. Duży prąd liczy się przy zwarciu i przegrzaniu złączy |
| Łuk przy 400 V trudniej ugasić | Prawda | Według modelu łuk utrzyma się na około 500 mm przy 400 V i około 13 mm przy 51 V. To model, nie test baterii |
| HV pali się rzadziej, bo ma mniejszy prąd | Brak dowodu | Nie znaleźliśmy badania porównującego pożary LV i HV |
| LV można łączyć z modułami różnych producentów | Nieprawda | Pylontech zakazuje innego typu baterii, a Dyness DL5.0C różnych producentów oraz starego z nowym |
| Dołożenie modułu HV po czasie zawsze psuje magazyn | Częściowo prawda | Zależy od systemu: Dyness Tower do 6 miesięcy, Tower Pro do 3 lat |
| Wystarczy rozładować HV do 35% i dołożyć moduł | Częściowo prawda | BYD podaje 25 do 35% i wcześniejsze naładowanie do 100%, Dyness Tower ma inną procedurę |
| LV jest tylko do off-gridu | Nieprawda | Trójfazowe hybrydy LV 5 do 20 kW mają Deye, Hoymiles, Solax i Sofar |
| Pompa ciepła i pełny backup działają tylko z HV | Nieprawda | Hoymiles HIT LV podaje backup 100% mocy znamionowej. Decyduje moc falownika i prąd modułów |
| GoodWe ma tylko magazyny HV | Nieprawda | Linia ES G2 i bateria Lynx Home U pracują na niskim napięciu |
| Sigenergy ma podwójne straty, bo ma LV i konwerter | Brak dowodu | Budowa się zgadza, ale producent nie podaje sprawności tego toru, a HTW go nie badało |
Jak duża jest różnica sprawności?
Nikt nie zmierzył LV i HV w tych samych warunkach. Najbliższe porównanie to maksima z kart producentów, którzy mają obie linie:
| Marka | LV, bateria do AC | HV, bateria do AC |
|---|---|---|
| Hoymiles | 95,7%, HIT-L-G3 | 97,5%, HYT-HV |
| GoodWe | 95,5%, ES G2 | 97,5%, ET.pdf) |
| Sofar | 95,0%, HYD-LT1 | 97,6 do 97,8%, HYD-KTL |
To 1,8 do 2,8 punktu w jedną stronę, a licząc ładowanie i rozładowanie około 4 punkty na cyklu. Karty podają maksima, więc realne wartości są niższe.
Sama klasa napięcia nie wystarcza. W badaniu HTW Berlin 2026 systemy HV mają bateria do AC od 91,2 do 97,8%. Jedyny system LV w edycji 2025, VARTA 51 V o mocy 2,5 kW, miał 92,0% wobec średniej 95,7%, ale to jedno urządzenie sprzężone po stronie AC.
Przy małej mocy różnica rośnie, tyle że danych jest mało. Pomiar użytkownika Deye 12 kW LV pokazał 57% przy 105 W i 92% przy 2 kW, a systemy HV w HTW przy 100 W mają od poniżej 54% do 86%. Tam więcej niż klasa znaczy pobór własny falownika.
Ile te 4 punkty kosztują rocznie?
| Magazyn | Nasza symulacja | Górna granica przy cenie G11 | Pełny cykl codziennie, G11 |
|---|---|---|---|
| 10 kWh | 15 do 63 zł | 79 do 106 zł | 145 zł |
| 15 kWh | 19 do 61 zł | 108 do 156 zł | 217 zł |
| 30 kWh | 28 do 119 zł | 167 do 219 zł | 435 zł |
To nasz rachunek: dane PVGIS z lat 2019 do 2023 dla łódzkiego, net-billing, G11 1,0367 zł za kWh, energia oddana 0,315 zł za kWh, bez ładowania z sieci. Domy 6 do 14 kWp i 4 000 do 12 000 kWh rocznie. Symulacja bywa niska, bo dom z dużą nadwyżką i tak traci część energii na limicie depozytu.
Tezę o stracie 26 do 32 tys. zł przez 15 lat na 14 kWp sprawdziliśmy osobno. Wymagałaby straty 11 do 14% całej produkcji. Tor od paneli do AC w kartach Deye LV i HV ma te same 97,6%, więc w grę wchodzi tylko energia przechodząca przez magazyn.
Ile kosztuje LV, a ile HV?
Mediana najtańszej dostępnej oferty w katalogu VoltValue, stan na 2 listopada 2026, po odsianiu rekordów o niepewnej klasie:
| Pojemność | LV, zł za kWh | HV, zł za kWh | HV bez marek premium |
|---|---|---|---|
| 8 do 13 kWh | 795 | 1 430 | 1 123 |
| 13 do 20 kWh | 561 | 1 331 | 1 046 |
| 20 do 35 kWh | 700 | 1 231 | 984 |
Powyżej 35 kWh różnica prawie znika, 748 wobec 828 zł, ale próba LV to tylko 4 modele.
Falownik działa odwrotnie, bo HV bywa tańszy. Deye SG01HP3 kosztuje w medianie o 1,8 do 1,9 tys. zł mniej niż SG05LP3 przy 8 do 15 kW. Dlatego liczy się cały komplet:
| Komplet, falownik Deye i bateria | LV | HV | Dopłata do HV |
|---|---|---|---|
| 10 kW i 10 kWh, mediany | 15 150 zł | 19 724 zł | 4 574 zł |
| 12 kW i 15 kWh, mediany | 16 085 zł | 25 850 zł | 9 765 zł |
| 15 kW i 30 kWh, mediany | 29 531 zł | 43 591 zł | 14 060 zł |
| 10 kW i około 10 kWh, najtańsza para | 12 699 zł | 13 601 zł | 902 zł |
| 12 kW i 15,36 kWh, najtańsza para | 17 723 zł | 19 726 zł | 2 003 zł |
Bez montażu, zabezpieczeń i kabli. Samą sprawnością dopłata zwraca się najszybciej w 6 do 9 lat, i to tylko w najtańszej parze przy pełnym cyklu każdego dnia. Przy medianach to dziesiątki lat albo nigdy. HV może mieć inne uzasadnienie, ale nie oszczędność energii.
Co jest bezpieczniejsze?
Nie ma jednej odpowiedzi, bo to różne zagrożenia:
- Porażenie: przewaga LV. Pełny magazyn LFP 16S ma około 58 V. Omówienia normy PN-HD 60364-4-41 podają jako granice 120 V DC w warunkach normalnych, 50 V przy zwiększonym zagrożeniu i 30 V przy kontakcie z wodą. 320 do 500 V to wielokrotność tych wartości, ale „48 V nie zabije” nie jest gwarancją na mokro.
- Łuk: przewaga LV. Przy 400 V DC łuk łatwiej powstaje i trudniej gaśnie. Żadne źródło nie porównuje jednak energii łuku w domowych bateriach.
- Prąd i kable: przewaga HV. Przy 12 kW LV ma około 234 A, a HV około 30 A. W 3 metrach kabla daje to 115 W strat przy 50 mm² w LV i 16 W przy 6 mm² w HV, liczone przy pełnej mocy. Deye ostrzega, że przekroczenie prądu modułu grozi przegrzaniem złączy, a w skrajnym przypadku pożarem.
- Pożar: brak danych. Badanie RWTH Aachen podaje około 0,005% rocznie dla domowych magazynów, bez podziału na napięcie. Nie znaleźliśmy badania, które porównuje LV z HV.
Próg 30 kWh w Prawie budowlanym zależy od pojemności, nie od napięcia. Do tej pojemności nie ma dodatkowych formalności budowlanych, powyżej trzeba je dopełnić. Zgłoszenie do operatora sieci obowiązuje niezależnie od pojemności. Instrukcje Dyness i BYD wymagają wykwalifikowanego elektryka w obu przypadkach.
Co z rozbudową?
W LV moduły łączy się równolegle, w HV zwykle szeregowo, więc HV wymaga wyrównania napięć. Żaden przeczytany dokument nie dopuszcza mieszania producentów.
| System | Klasa | Zasada producenta |
|---|---|---|
| Dyness Tower | HV | do 6 miesięcy od uruchomienia, tylko identyczne moduły, własna procedura ładowania |
| Dyness Tower Pro | HV | do 3 lat, zalecane do 2 lat |
| BYD HVS i HVM | HV | system 25 do 35% i naładowanie do 100% do 5 dni wcześniej, inaczej skoki SOC |
| Sigenergy | HV | osobny przetwornik na pakiet, procedura przez wsparcie |
| Pylontech US | LV | równolegle, zakaz innego typu baterii |
| Dyness DL5.0C | LV | nie mieszać producentów, modeli ani starych z nowymi |
LV jest zwykle prostszy w rozbudowie, ale nie jest dowolny. W HV sprawdź okno czasowe przed zakupem.
Dla kogo LV, a dla kogo HV?
LV pasuje, gdy liczy się cena za kWh, magazyn ma 10 do 35 kWh, a moc do około 15 do 20 kW. Moduły muszą udźwignąć prąd falownika: Deye RW-F16 ma 160 A, czyli około 8 kW, więc przy 12 kW potrzebne są dwa. Falownik i bateria powinny stać blisko siebie.
HV pasuje, gdy potrzebujesz dużej mocy baterii, na przykład 30 kW, długiego kabla albo magazynu powyżej 35 kWh, gdzie cena się wyrównuje. Sens ma też przy pełnym cyklu każdego dnia i taniej parze. Nie każde HV jest sprawne, więc porównuj konkretne systemy, najlepiej po pomiarach.
W obu przypadkach: sprawdź zgodność pary w module kompatybilności, policz pobór własny i dobierz pojemność do zużycia.
Czego nie udało się ustalić?
Nie ma pomiaru LV i HV w tych samych warunkach, statystyk awarii według klasy ani porównania degradacji. Tekstów norm nie czytaliśmy, tylko ich omówienia, a koszt montażu LV i HV w jednej ofercie jest nieznany. Rachunki kosztów, zwrotu, strat w kablach i długości łuku są nasze. Stan na 2 listopada 2026.