Falownik wyłącza się przy 253 V: co sprawdzić, zanim zapłacisz za pomiar

253 V to średnia z 10 minut, a P(U) ogranicza moc już od 248,4 V. Co sprawdzić, kiedy reklamacja ma sens i czy pomoże magazyn. Fakty i mity.

Aktualizacja: 2026-11-02. Opracowanie: VoltValue.

Falownik nie wyłącza się w chwili, gdy zobaczysz 253 V. Liczy się średnia z 10 minut, a natychmiast wyłącza go dopiero 264,5 V. Według polskich nastaw obowiązujących od listopada 2024 falownik może też ograniczać moc już od 248,4 V, więc tracisz produkcję bez żadnego błędu na ekranie. Zacznij od pomiaru i sprawdzenia nastaw, potem zgłoś sprawę do operatora. Magazyn kup dopiero wtedy, gdy opłaca się z innych powodów.

Fakty i mity o wyłączaniu falownika przy 253 V

TwierdzenieWerdyktCo pokazują dane
Falownik musi wyłączyć się równo przy 253 VNieprawdaPróg dotyczy średniej z 10 minut. Chwilowo napięcie może być wyższe
Falownik wyłącza się natychmiast przy około 264 VPrawdaPolski próg to 264,5 V, czas zadziałania 0,1 s
Chwilowy próg to około 262 V, a średnia 254 VNieprawdaW polskich nastawach to 264,5 V i 253 V
253 V to jeszcze normaPrawdaDopuszczalne ±10% to 207 do 253 V, liczone na średnich 10-minutowych
Wyłączenia przy 256 do 258 V znaczą, że ktoś obok przestawił normęNieprawdaSam taki odczyt tego nie dowodzi. Wynika ze średniej z 10 minut i stanu sieci
Winni są sąsiedzi z przestawionymi falownikamiCzęściowo prawdaTauron podał ponad 1 500 złych nastaw w samym obszarze gliwickim, ale napięcie bywa wysokie także bez tego
Właściwa droga to P(U)Częściowo prawdaPTPiREE wymaga tej funkcji i ocenia ją lepiej niż wyłączenia, ale to też strata: przy 253 V zostaje 20% mocy
Dociążenie fazy grzałką zbija napięciePrawdaMniej energii do sieci to niższe napięcie. Efekt zależy od sieci: w naszych przykładach od 0,4 do 1,9 V na 1 kW
Autokonsumpcja nie pomagaCzęściowo prawdaPomaga, jeśli podbija Twój eksport. Nie pomoże, gdy wysokie jest całe osiedle
Magazyn usuwa wyłączeniaCzęściowo prawdaTylko gdy ładuje się w godzinach szczytu napięcia i Twój eksport ma wpływ na napięcie. Pomiaru przed i po nie znaleźliśmy
Magazyn tylko przesuwa problemCzęściowo prawdaMały albo ładowany od rana tak: 10 kWh przy 5 kW to 2 godziny
Na wyłączenia najlepszy jest magazyn 30 kWhCzęściowo prawdaPrzyjmie nadwyżkę z południa, ale same wyłączenia go nie spłacą: najwyżej około 995 zł rocznie przy cenie od 13 tys. zł
Reklamacja do operatora załatwi sprawęCzęściowo prawdaNorma dopuszcza do 8,4 godziny tygodniowo ponad 253 V. Przy zgodnym wyniku pomiar opłaca odbiorca
Czeska licencja omija wyłączenia przy 255 VBrak dowoduDla Sofara nie znaleźliśmy danych, a deklaracje innych producentów dla Czech też podają 253 V. Tauron uznaje samowolną zmianę nastaw za niezgodną z prawem
Hybryda przy wysokim napięciu po prostu przechodzi na off-gridBrak dowoduNie znaleźliśmy dokumentu producenta dla tego przypadku. Zależy to od modelu i tego, które obwody są na wyjściu rezerwowym

Jakie są polskie progi napięcia?

Wartości pochodzą z Banku Nastaw dla Polski PTPiREE, który obowiązuje od 1 listopada 2024.

NapięcieCo robi falownik
od 243,8 Vzaczyna pobierać moc bierną, tryb Q(U)
od 248,4 Vzaczyna ograniczać moc czynną, tryb P(U)
253 V, średnia z 10 minutprzestaje wytwarzać po 3 s
264,5 Vprzestaje wytwarzać po 0,1 s

Po wyłączeniu falownik czeka 60 s, a potem zwiększa moc o najwyżej 10% na minutę. Jedno wyłączenie kosztuje więc około 6 minut pełnej mocy, czyli 0,8 kWh przy 8 kW. To nasz rachunek. Przy sześciu wyłączeniach dziennie to 4,8 kWh.

Średnia liczy się w oknie przesuwnym, dlatego falownik może pracować przy chwilowych 258 V, a wyłączyć się przy 251 V na ekranie. Starsze urządzenia mogą mieć inne nastawy. Na przykład certyfikat TSUN dla Polski podaje wyłączone P(U).

Falownik może tracić moc bez żadnego błędu

To najmniej znana część nastaw. Moc spada liniowo od 248,4 V do 20% przy 253 V i niżej już nie schodzi.

NapięcieIle zostaje z aktualnej mocy
248,4 V100%
250 Vokoło 72%
251 Vokoło 55%
252 Vokoło 37%
253 V20%

Wartości pośrednie odczytaliśmy z wykresu w Banku Nastaw. Jeśli w słoneczne południe produkcja wyraźnie spada, a falownik nie zgłasza błędu, porównaj moc z napięciem w aplikacji.

Tę funkcję sprawdzano w konsultacjach. Organizacja branżowa pokazała instalację 10 kW na wsi na Dolnym Śląsku, gdzie napięcie cały czas przekracza 240 V, a dzienny uzysk w symulacji byłby niemal o połowę niższy. PTPiREE odpowiada, że redukcja mocy sama obniża napięcie, a roczna strata w skrajnych przypadkach sięga 10% i jest mniejsza niż przy wyłączeniach. Obie strony opierają się na symulacjach. Pomiaru po wdrożeniu nie znaleźliśmy.

Od czego zacząć?

1. Zmierz napięcie. W słoneczne południe odczytaj każdą fazę, a potem wyłącz falownik i odczytaj ją zaraz po wyłączeniu. Sąsiedzi nadal produkują, więc spadek pokazuje Twój udział. Pomiar w rozdzielnicy zostaw elektrykowi.

2. Sprawdź nastawy u instalatora. Profil Polska, 253 V i 264,5 V, Q(U), P(U). Jeśli próg jest niższy niż 253 V, zapytaj dlaczego.

3. Sprawdź własny przewód. Wzrost napięcia na odcinku od falownika do rozdzielnicy powinien wynosić najwyżej około 1%, czyli 2,3 V.

4. Przesuń zużycie na południe. Bojler, pompa ciepła, ładowanie auta.

5. Złóż pisemny wniosek do operatora z własnymi odczytami.

6. Magazyn rozważ na końcu i ustaw ładowanie na godziny szczytu napięcia.

Czy winny jest mój przewód, czy sieć?

Liczymy to sami dla miedzi i 25 m przewodu, przy pełnej mocy:

InstalacjaPrzewódWzrost napięcia
10 kW, 3 fazy5×2,5 mm²2,6 V
10 kW, 3 fazy5×4 mm²1,6 V
10 kW, 3 fazy5×6 mm²1,1 V
3,7 kW, 1 faza3×2,5 mm²5,7 V
3,7 kW, 1 faza3×4 mm²3,6 V

Przewód ma największe znaczenie przy instalacji jednofazowej i długim odcinku. Przy trzech fazach i 25 m nie wyjaśni zwykle problemu z siecią.

Sieci bywają bardzo różne. W jednej z relacji silnik 7 kW zbijał napięcie z 269 do 256 V, co oznacza około 1,3 Ω, czyli bardzo słabą sieć. Tam każdy 1 kW oddawany na trzy fazy to około 1,9 V. Przy założonych 0,3 Ω to około 0,4 V. Dlatego ta sama rada działa u jednej osoby, a u innej nie.

Moc bierna pomaga mniej, niż się wydaje. PTPiREE przyznaje, że w liniach kablowych skuteczność Q(U) jest niska. Według naszego szacunku to około 24% wzrostu napięcia na linii napowietrznej i około 6% na izolowanej, przy założonych parametrach linii.

Możesz mieć też wysokie napięcie tylko na jednej fazie, na przykład 234, 250 i 253 V. Falownik asymetryczny może oddawać mniej na tej fazie, ale nie zmieni napięcia, które przychodzi z sieci.

Kiedy reklamacja ma sens?

Rozporządzenie (§ 45 ust. 5) wymaga, aby w każdym tygodniu 95% średnich 10-minutowych mieściło się w ±10%. Pozostałe 5% to do 8,4 godziny tygodniowo. Wyłączenia przez godzinę dziennie mogą więc mieścić się w normie.

Co daje § 49:

Bonifikata nie zwróci straconej produkcji. Wzór w taryfie Energa-Operator z 2024 liczy ją od energii pobranej. Przy 10 kWh dziennie i cenie 0,5 zł za kWh to według nas około 9 gr na dobę przy 256 V i 46 gr przy 260 V. Tak samo liczy Tauron w taryfie z 2020. Aktualnych taryf wszystkich operatorów nie sprawdzaliśmy, a to nasze czytanie przepisów, nie porada prawna.

Reklamacja ma sens, gdy masz odczyty wysokiego napięcia przez wiele godzin tygodniowo, szczególnie jeśli jest wysokie także bez produkcji. Operator może zmienić zaczep transformatora, wzmocnić linię, przeprowadzić kontrolę w okolicy. URE zastrzega, że obniżenie napięcia na transformatorze nie zawsze działa, bo blisko stacji może zrobić się za nisko, a na końcu obwodu nadal jest za wysoko.

Czy magazyn to rozwiąże?

Może pomóc, ale tylko gdy spełni dwa warunki. Musi ładować się wtedy, gdy napięcie jest najwyższe, a nie od rana. I Twój eksport musi realnie wpływać na napięcie, co pokaże pomiar z pierwszego kroku. 10 kWh ładowane mocą 5 kW wypełnia się w 2 godziny, więc pełny przed południem niczego już nie przyjmie.

Same wyłączenia rzadko go spłacą. To nasz rachunek dla 9,6 kWp i 9 600 kWh rocznie:

RozliczenieStrata 5%, 480 kWhStrata 10%, 960 kWh
Net-billing, 0,16 do 0,33 zł za kWh77 do 158 zł rocznie154 do 317 zł rocznie
Net-metering, 0,83 zł za kWh398 zł rocznie797 zł rocznie
Górna granica, wszystko po G11498 zł rocznie995 zł rocznie

Magazyn w katalogu VoltValue, bez falownika i montażu, stan na 2 listopada 2026:

PojemnośćNajtaniejMediana
około 10 kWh5 341 zł10 499 zł
około 30 kWh13 160 zł26 873 zł

Nawet najtańsze 30 kWh przy górnej granicy to około 13 lat, a mediana przy net-billingu to kilkadziesiąt lat. Magazyn przynosi też inne korzyści, więc policz je osobno i dolicz pobór własny falownika. Skąd 5 i 10%? Górną wartość PTPiREE podaje dla P(U) w skrajnych przypadkach, a strat z samych wyłączeń nikt nie zmierzył.

Czy można podnieść próg?

Nie samodzielnie. Zbiór wymagań dla mikroinstalacji mówi, że właściciel nie może sam zmieniać nastaw. Tauron nazywa zmianę trybu dla większej produkcji niezgodną z prawem i kontroluje instalacje. Nie znaleźliśmy kary za same nastawy: 115 postępowań URE do września 2025 dotyczy głównie niezgłoszonej mocy i magazynów.

Jest też prosty powód techniczny. Wyższy próg oznacza więcej energii w tym samym obwodzie, czyli wyższe napięcie u sąsiadów. Certyfikat Deye dla magazynów PCS wspomina też o nieusuwalnym dzienniku zmian ustawień.

Co wiadomo o konkretnych modelach?

Czego nie udało się ustalić?

Nie znaleźliśmy danych, jak często falowniki wyłączają się w Polsce i ile energii to kosztuje. Tauron pisze o znacznym wzroście reklamacji, a producenci o częstym problemie, ale bez liczb. Brakuje pomiaru przed i po dla magazynu, P(U) i Q(U), wartości dla Polski w poszczególnych modelach i odpowiedzi, czy Bank Nastaw obejmuje działające instalacje sprzed listopada 2024. Tekstu normy PN-EN 50549-1 nie czytaliśmy. Rachunki strat, przewodów, bonifikaty i zwrotu są nasze. Stan na 2 listopada 2026.